Extraligové zajímavosti

Mařík musí být jedničkou (aneb z boje se neutíká!)

logo ČB    Nejlepší brankář, který chytal na „umělém jihočeském rybníku“ v uplynulých deseti letech, se jmenoval Roman Turek, a dnes je velkou oporou kanadského mužstva Calgary Flames, působícího v zámořské NHL. Po jeho odchodu zaujal místo v brance extraligového klubu z Českých Budějovic Oldřich Svoboda. A když i on změnil oddílové barvy, objevila se v brankovišti Jihočechů  zdánlivě nerovnocenná dvojice – zkušený Ivo Čapek (mj. mistr ligy se Spartou z roku 1993) a méně známý i úspěšný Michal Mařík. Předpoklady, že „jedničkou“ se po vydařeném angažmá v bratislavském Slovanu stane starší Čapek, vzaly rychle za své. Nebezpečným pukům se častěji stavil do cesty Mařík, a když Čapkův pokus prosadit se na úkor šestadvacetiletého kolegy definitivně ztroskotal, odešel „Čápa“ před letošní sezónou hledat štěstí jinam. Nebylo se čemu divit – vždyť v loňském extraligovém ročníku odchytal Mařík 41 utkání, Čapek 18. Měl sice o něco lepší průměr obdržených branek, ale Mařík zase lepší procento úspěšnosti.

Michal Mařík ale není žádný „bažant“ a právě probíhající sezóna je už jeho devátá (!) na tuzemských extraligových stadionech! V sezóně 1995/96 dělal v Plzni náhradníka Pejcharovi. V následující, pro Keramiku nepříliš vydařené (završené 11, místem po základní části), se točil v kleci s Altrichterem (a odchytal 39 utkání), jenže vzápětí se v mužstva parádně zabydlel Salfický. Důsledek? Mařík propotil plzeňský dres už jen v průběhu 37 minut (s děsivým průměrem 9,73 inkasovaných gólů na zápas) a dalších 251 minut, s neméně strašidelným průměrem 6,69, v dočasné štaci v Karlových Varech. V sezóně 1998/99 se vrátil jako Svobodova dvojka do jihočeské metropole a v 9 utkáních vykázal lepší průměr i procento úspěšnosti zásahů než slavnější konkurent. Poté následovaly dva roky velkého boje o místo pod sluncem s Čapkem – tomu „naštěstí“ nevyšel start do soutěže a za dva roky nastoupil jen do 35 zápasů, zatím co Mařík do 89!

Všechno zlé ale bývá i na něco dobré. Nejistota nominace do příštího utkání udržovala Maříka v maximální koncentraci. Jeho forma byla velmi vyrovnaná, často se prezentoval skvělými zákroky. Letos se všechno změnilo. Dvojkou se mu stal naprosto nezkušený Josef Kučera (16. prosince oslaví pouhých 20 roků) a Maříkova výkonnost v pozici jasné „jedničky“ šla dolů. V utkání 28. kola s Kladnem inkasoval v úvodních 11 minutách ze dvou vážnějších střel dva laciné góly a dobrovolně se nechal vystřídat. Kučera byl vzápětí pokořen ještě jednou, Kladno vedlo po první třetině 3:1, ale k vítěznému obratu v zápase pomohl i překvapivý návrat 188 centimetrů vysokého a 88 kilogramů vážícího Maříka na led. „V tak důležitých utkáních se z boje neutíká. A už vůbec neutíká první brankář! O přestávce jsem mu to důrazně vysvětlil a přiměl ho k návratu,“ objasnil klíčový okamžik zápasu hlavní trenér mužstva, a rovněž bývalý brankář, Jaroslav Jágr. Mařík už gól nepustil a „Budějky“ vyhrály 4:3. Trenér Jágr ale zároveň poodkryl trhliny v síle současného jihočeského mužstva. „Nemůžeme si dovolit to, co teď praktikuje Kladno, a sice, že střídá Orcta s Horčičkou. Kučera je určitě talentovaný brankář. Zkouší to v nižší soutěži, ale zatím bez výraznějšího úspěchu. Snažíme se mu něco vyjednat, aby chytal víc a pravidelně, a pokud bude poctivý a snaživý v tréninku jako dosud, věřím, že jeho čas přijde. Musí být trpělivý. Mařík je ale za dané situace naší jednoznačnou jedničkou!“

Takové zjištění není pro Jihočechy ideální. Pokud by Mařík příště z ledu neodjel „dobrovolně“, ale za asistence lékaře s nečekaným zraněním, by si vedení klubu lámalo hlavu s otázkou – a co teď? Takový dokonalý záskok, jaký se ve Slavii podařil mladému Hronkovi za Málka, by asi z vlastních zdrojů zrealizovat nedokázali…