HB se směje 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čemu jsme se smáli v sezóně 2001/02 a 2002/2003?

Hledej ZDE!

 

 

LETOŠNÍ NOVINKY

 

 

O vepřících a staré lapačce

logo Liberec    Euforie bezstarostného nováčka, co se nebojí zvučného soupeře a směle pokukuje po play off? To je minulost, na kterou můžou v Liberci jen trochu smutně vzpomínat. Po premiérové sezóně, v níž se Bílí tygři nezabývali existenčními starostmi, jsou letos pod Ještědem namočeni do sestupových vod tak akorát. A proto muselo dojít k zákonitým změnám. K „oživovacím“ výměnám hráčů a především, k revoluci na střídačce. Tu opanoval místo mladého trenéra Josefa Jandače zkušenější Josef Paleček. A ve chvíli, kdy se na prostranství vedle stávající Svijanské arény buduje nová moderní hala, dostal někdejší útočník Pardubic a později i kormidelník „perníkářů“ za úkol vyvést Liberec z krize. Zdá se, že se to krůček po krůčku daří. Ale nemyslete si, ono zase na stadiónu, v němž sídlí Bílí tygři, není důvod k permanentnímu pláči, i když se tým na chvíli propadl až na poslední místo. Pravidelně se o to stará karikaturista a bývalý reprezentant v sáňkování Petr Urban. Ten vymyslel postavičku Rudy Pivrnce, stovky drsných vtípků třeba o erotice a poslední dobou zásobuje i každé číslo libereckého Bulletinu, čili prvotřídního programu na extraligová utkání, který je neskutečně pestrý a naplněný i těmi nejžhavějšími informacemi. Neuvěřitelné! Představte si, že se přijdete podívat na utkání 26. kola mezi Libercem a Litvínovem. V neděli odpoledne. Jen pár hodin předtím vyjde v agenturním zpravodajství poznámka, že plzeňský kouč Čada je pro neuspokojivé výsledky odvolán, a Vy si o tom už přečtete v hokejovém bulletinu Bílých tygrů!!!

Urbanovy hokejové vtípky    Inu, v tomto směru jsou pod Ještědem unikátní a nedostižní, stejně jako ve způsobu jak doprovodit vyloučené hráče soupeře na trestnou lavici. Na informační „televizní obrazovce“ promítnou nejdříve detail na konkrétního hříšníka, a pak do něj prolnou rozpohybovanou Urbanovu grotesku. O čem? O tom, jak se kreslený hokejista po hvizdu hlavního rozhodčího zastydí, hlava se mu promění v prasečí, a když odjíždí na lavici hanby, odkryje zadní stranu dresu. Na něm je velká „nula“ a jmenovka „PRASE“. V boxu trestoměřičů pak na namalovaného hokejového hříšníka čeká nedočkavý řezník, který narychlo brousí veliký nůž. Dvířka se zavírají, a… To už si musíte domyslet sami J. Inu, klasicky Urbanovské (tak jako onen kreslený kousek o erotické masérce na střídačce, která prý dělá divy, protože hráči řádí jako nadržení bejci…). Trochu ostřejší, ale vtipné, a když to nemáte moc okoukané, tak Vás to náležitě pobaví. Má to ovšem malý háček. I kdyby udělal sebevětší „prasárnu“ (s prominutím) hráč domácího Liberce, grotesku mu nikdy nepromítnou. Zpytovat svědomí musí hosté, tak jako ve zmíněném duelu Litvínov. Například brankář Kamil Jarina. Proč?

    O pět dnů dříve vychytal mistrovskou Slavii a pomohl „chemikům“ vybojovat nečekané a nesmírně cenné body. Jenže v Liberci, byť se snažil sebevíc, k ničemu to nevedlo. Jeho spoluhráči na Svobodovu klec prakticky nevystřelili,a bezradní trenéři nechali po první třetině „definitivně odpočívat na střídačce“ i ostříleného matadora, a kapitána Chemopetrolu Richarda Žemličku. Však bylo znát, jak dusí zlost pod přilbou, a když skončil zápas, jako raketa zmizel v kabině. Ale zpět k Jarinovi. V poslední minutě první třetiny se mu stala nemilá věc. Obránce Nedvěd nahodil puk, sice v přesilovce, ale ze středního pásma, dost vysoko nad Jarinovu branku. Snaha zachytit letící puk lapačkou se ale proměnila v tragédii. Žuch – měl ho v síťce! „Pouze jsem chtěl získat další vhazování v útočném pásmu, vůbec jsem netušil, že z toho bude gól. Ale stává se – v minulém utkání jsem neproměnil čtyři tutovky, a teď dám branku z nemožné situace,“ smál se Jaroslav Nedvěd. Kupodivu, vcelku nad věcí byl i sympatický Kamil Jarina, když předkládal neobvyklé vysvětlení. „Při takovém nahození si musíte pohlídat situaci také tělem, ale já na to zapomněl. Bohužel, lapačka už je opotřebovaná, měkká, a puk mi z ní vypadl. Naštěstí už jsem si objednal novou, tak věřím, že příště to bude lepší,“ řekl litvínovský brankář, který byl i tak jasně nejlepším hráčem nevýrazného litvínovského kolektivu.

HB/id (23.11.03)

 

Módní manekýn LubinaPardubická spravedlnost

    Hrálo se play off na jaře roku 2000. A pardubické „persóna“, útočník Ladislav Lubina, pronesl - jistě i v nadsázce - na konci čtvrtfinálové série, kterou „perníkáři“ snadno prohráli se Spartou ve třech zápasech: „No tak už té Spartě ten titul dejte rovnou, ať je od ní pokoj!“

    Od té doby uběhlo hodně vody (i zásluhou povodní J), a všechno je jinak. Sparta získala ne jeden, ale hned dva tituly, a ten poslední vybojoval její rival, další pražský klub – Slavia. Což bylo o to pikantnější, že ve finále právě na úkor Pardubic. A aby toho nebylo málo, „Růžičkovci“ poslali ambiciózní východočeský klub z kola ven už i o rok dříve, tehdy v nezapomenutelně dramatickém čtvrtfinále. Však se také averze pardubických fanoušků vůči pražským klubům polarizovala přesně opačným směrem. Napomohlo tomu i nedávné reprezentační vystoupení v Duhové aréně, a „incident“, kdy v samotném závěru utkání proti Švédům poslali trenéři, údajně na popud trenérského asistenta Růžičky, ztuhlého Málka na samostatné nájezdy, náhradou za skvěle chytajícího domácího miláčka Adama Svobodu. A tak když hrálo ve 4. kole v Pardubicích mužstvo ze Znojma, a diváci po očku sledovali průběžné výsledky, zcela chladným je nechával vývoj zápasu v Českých Budějovicích, a to i tehdy, když Sparta prohrávala (!), naopak informaci o tom, že Slavii prohrává s Vítkovicemi, kvitovaly celé ochozy posměšným jásotem.

    A proč ten dlouhý úvod? On se totiž polarizoval nejen aktuální vztah fanoušků vůči Pražanům, ale především celé hokejové části města vůči všem soupeřům. Dnes už by ani známý vtipálek Lubina určitě neřekl, že se má dát předem titul tomu či onomu. Teď už by ho asi měli dát pánové z vedení extraligy Pardubicím! Nevěříte?

Ročenka Pardubic 2003/04    Kdo nevěří, ať tam běží. Kam? Do Pardubic, do Duhové arény. Do prodejny suvenýrů. A dokud je na skladě, ať si rychle koupí zbrusu novou ročenku s názvem „Průvodce extraligou 2003-2004“. Bude Vás to stát sice rovných 100 korun, což není málo, ale zase budete mít ve svém archivu tučnou knížečku, ve které na Vás čeká spousta statistik a obrázků. V tomto ohledu mají Pardubice velké, ba největší plus, protože nikdo jiný to po vzoru NHL u nás nedělá. Ani tak dlouho a pravidelně, ani v takovém rozsahu. Však už jsme o jejich chvályhodném ročenkovském počinu v rubrice „HB chválí“ několikrát psali, a i letos se tam pardubická ročenka mohla objevit. Jenže, to bychom v ní nesměli objevit několik vad na kráse, po hříchu neustále se opakujících, a hlavně jednu větu, která se do podobné publikace absolutně nehodí, a jen svědčí o tolik proklamované pardubické ukřivděnosti, a řekněme si, že i zcela hloupé malosti. Něco podobného tak slavný, a dnes i úspěšný a dobře zajištěný klub, v jehož sestavě se to jen hemží velikány i talentovaným mládím, nemá zapotřebí!!!

Nová posila - Dopita    O čem je řeč? Tak nejdříve ty „úsměvné“ mouchy. Na to, kolik je v brožurce reklam, je cena vysoká, ale budiž. Obyčejný hokejový fanoušek by asi ale více ocenil profilové fotografie hráčů (ano, doplněné o malý civilní portrét) v hokejové výstroji, zkrátka krásné akční momentky, než cílenou přehlídku v „cool“ sportovním oblečení pro mladé, která je dozajista reklamou nějakého pardubického butiku nebo prodejny s oblečením. Kdyby alespoň každý hráč měl na sobě něco zcela jiného, ale to se stereotypně dokola objevují tři čtyři motivy. Hmmm. No, a pak je tu zase ten nedotažený dotazník. Ten jsme kritizovali už před rokem, a nyní musíme kritiku přitvrdit. Když už se ve městě perníku rozhodli nabídnout svým fanouškům dotazníky s otázkami typu – hokejový cíl, oblíbený klub, idol, nápoj, jídlo, sport, pověrčivost apod. – měli to dotáhnout do konce, a přinutit každého hráče k odpovědi na KAŽDOU otázku! Většina však zhruba na polovinu dotazů vůbec „nereagovala“, a tak jsou kolonky za otázkou prázdné. Inu trapas, hlavně když už se to stalo dříve. Nehledě na to, že i odpovědi samotné jsou občas na předchozí zvážení, zda je uveřejnit. Protože je zde prezentován již i Jiří Dopita, lze odhadovat, že finální příprava probíhala až těsně před startem sezóny, jinak lze jen těžko hledat vysvětlení pro „zvláštní“ odpovědi vždy výřečného a kamarádského Davida Pospíšila. Ten už v kádru Pardubic schází, a jako by to tušil. Však také skoro na všechno odvětil – mám rád nebo dělám to a ono „podle chuti, podle nálady“, a do kolonky vzkaz fanouškům nechal zapsat „Ahoj“!

    A teď největší trapas pro čtenáře, který není fanouškem Pardubic. Na konci fotoseriálu k play off, konkrétně k poslednímu finálovému utkání, v němž prohrálo domácí mužstvo 0:1 a tím i titul, je věta. Titul si z Pardubic odvezla Slavia Praha a při ohlédnutí za výsledky základní části i vývoje play off je jasné, že ve finále ročníku 2002/2003 nebylo spravedlnosti učiněno za dost. !!!!!!!!!!!!!!!!

Vystrnaděný Pospíšil - nebo gesto pardubického zmaru?    No, vážení přátelé, to snad ne? Ano, Pardubice vyhrály základní část soutěže, ale Slavia skončila druhá. A v play off měla se Vsetínem a Spartou mnohem menší problémy, než Říha a jeho kolektiv se Znojmem a Třincem. A pokud jde o finále, v něm vedli slávisté 3:1 na zápasy a chyběl jen kousek ke konci série po 5 zápasech. Takže jaká spravedlnost??? Nebo to si snad v Pardubicích přejí, aby jim ten vytoužený titul věnovali soupeři předem? J

HB/div (19.9.03)

 

 

Odkazy na starší materiály Z této rubriky:

 

 

Čemu se smála redakce HB v sezóně 2001/02/03?

Zveřejněné materiály měly tyto názvy: Oficiální web na štíru s obrázky? – Cena Thálie také pro Říhu – Pucher do branky? – Kdo šetří, má … ostudu! – Já, já, já, jenom já… – Nastavte si budík! – Nekompletní pohár – Vyšlápl si na rozhodčího! – Sumo nebo hokej? – Keramická ročenka – Z bláta do louže… – Alinč navždy?

 

Hledejte ZDE!!!

 

 

Návrat na začátek rubriky

 

Návrat na hlavní stranu EXTRALIGY