Hokejová jubilea
 

 


Josef Golonka „65“

 

Na OH v Grenoblu 1968    I když je hokej emocionální sport, v němž není nouze o dramatické osobní souboje, nejsou všichni hráči ze stejného těsta. Někdo se rozčiluje při každém střídání, jiný dokáže udržet nervy na uzdě. Mezi mimořádně emotivní a impulzivní hráče, kteří ale svoji horkou povahu dokázali skloubit i s mimořádným herním talentem, určitě patřil rodák z Bratislavy, střední útočník, jehož sláva v 60. letech minulého století nezůstala uvězněna jen v útrobách bratislavského zimního stadionu, ale rozletěla se z kabiny místního Slovanu až do vzdálené ciziny. Zmíněný hokejista, který si v naší nejvyšší ligové soutěži „odkroutil“ 14 sezón, včetně dvou „povinných“ za jihlavskou Duklu, se jmenoval Josef Golonka. S ohledem na mezery ve statistickém sledování, jenž není českému hokeji vlastní jako tomu zámořskému, neznáme přesný počet zápasů, v nichž se v lize objevil. Mělo jich být zhruba 330. Známý je ale součet vstřelených branek – 298. V sezóně 1960/61 se podělil o korunu krále ligových střelců s Pantůčkem z RH Brno, a protože čich na góly náležitě potvrdil rovněž v národním mužstvu (82 přesných střel!), není divu, že se stal jedním z členů Klubu hokejových kanonýrů. Josef Golonka se zúčastnil 8 světových šampionátů a tří olympijských turnajů, nejčastěji po boku Jiříka a Ševčíka. Po ukončení aktivní kariéry dalších deset let prožíval atmosféru hokejových zápasů na střídačce jako trenér – nejen ve Slovanu, ale také v Brně, u reprezentačního „béčka“ a „dvacítky“, a návdavkem v Německu. V roce 1978 dovedl k mistrovskému titulu západoněmecký klub SC Riessersee. Ale ani poté, co přestal trénovat na nejrychlejší kolektivní sport nezanevřel a je pravidelným a nadšeným účastníkem všech možných exhibičních utkání - v jejich rámci se totiž s velkou radostí setkává s plejádou bývalých spoluhráčů a kamarádů. Počátkem ledna letošního roku pak Josef Golonka oslavil 65. narozeniny. Gratulujeme!

HB/div (26.1.03)

 

Osmdesátiny Miroslava Kluce

 

Kluc s bývalými spoluhráči z Chomutova    V Chomutově už jen nostalgicky vzpomínají na chvíle, kdy jejich hokejový klub pobýval ve vybrané společnosti, mezi tuzemskou elitou. Důkazem je sbírka fotografií na stěně VIP salónku. Mezi momentkami slavných hráčů tohoto severočeského oddílu nechybí ani ty, zobrazující výraznou osobnost, dožívající se dnešního dne rovných osmdesáti let. Rodáka z Nesuchyně u Rakovníka, bývalého středního útočníka a později trenéra Miroslava Kluce. Tři sezóny v Nové Huti Chomutov mu stačily k tomu, aby se prosadil nejen do ligy, ale i do reprezentace – zúčastnil se MS 1953 a zimních olympijských her o tři roky později. V domácí soutěži působil v barvách Chomutova (1948-59) a sousedního Litvínova (1959-63). Během dvanácti sezón odehrál přes dvě stovky utkání a nastřílel úctyhodných 220 gólů! Hned čtyřikrát se stal nejlepším střelcem celé soutěže. Svoji hokejovou činnost, už na poli trenérském, ukončil až ve zdánlivě „nehokejové“ Jugoslávii. V první polovině 70. let tam trénoval jak Olympii Lublaň, tak reprezentační mužstvo.

HB/id (1.12.02)

 

Jan „Gusta“ Havel šedesátiletý

 

Gusta Havel se loučí...    Pochází z Kolína, kde se 10. listopadu 1942 narodil a na nedalekém rybníku Pašinka vyrůstal v křídelního útočníka. Přes Kolín, Litoměřice a jihlavskou Duklu zamířil do kádru pražské Sparty, v níž strávil dvanáct sezón (1963 až 1975). Čtyři roky pak ještě vypomáhal v nižší lize nedaleké Slavii. V domácí nejvyšší soutěži odehrál 450 zápasů a nastřílel 282 branek! V roce 1968 byl nejlepším ligovým kanonýrem, a také platným členem reprezentačního mužstva. Zúčastnil se čtyř světových šampionátů a dvou olympijských turnajů v letech 1968 a 1972. V 63 utkáních za národní mužstvo se mohl pochlubit úctyhodnou bilancí – dal 34 reprezentačních gólů a s celkovým přídělem 316 branek získal členství v Klubu hokejových střelců. Po ukončení aktivní kariéry zkoušel štěstí na trenérském postu u týmů z nižších výkonnostních kategorií, ve Slavii, Kralupech, ve Slaném a v rodném Kolíně. Velmi dobrý bruslař s citem pro zakončení, známý pod přezdívkou „Gusta“ (podle jmenovce, slavného motocyklového závodníka), se dal po sametové revoluci na podnikání a pořídil si v Praze útulnou hospůdku. Aktivně se podílí na akcích pro hokejové veterány, a většinu bývalých spoluhráčů, ať už ze Sparty nebo z reprezentace, a také další kamarády, pozval v neděli 10. listopadu do T-mobile arény k exhibičnímu utkání, aby s nimi oslavil kulaté narozeniny a zároveň se definitivně rozloučil s hokejovými fanoušky. Už jen pouhou ozdobou zmíněné hospůdky mají být od nynějška i slavné brusle, které používal od roku 1968, s mírnými opravami, až do současnosti!

HB/div (13.11.02)

 

Karel Gut „75“

 

Karel Gut dnes    Narodil se 16. září roku 1927, tehdy ještě za okrajem Prahy, v Uhříněvsi. V místním žákovském družstvu LTC také začal se svojí celoživotní vášní – s ledním hokejem, jak jinak než na přírodním kluzišti. Přes divizní mužstvo Uhříněvsi, kde strávil dvanáct sezón (!), se vypracoval pro svůj nesporný talent až do slavného ATK Praha. V jeho barvách nastoupil poprvé v roce 1949 ve věku dvaadvaceti let. O dva roky později zkoušel štěstí v Tatře Smíchov, aby pak definitivně zakotvil v oddíle Spartak Praha Sokolovo (dnešní Sparta). V nejvyšší domácí soutěži odehrál 14 sezón (zhruba 300 utkání) a jako uznávaný ofenzivní obránce nastřílel 86 gólů! V roce 1954 se podílel na zisku sparťanského ligového titulu. V oddíle i v reprezentaci se výborně doplňoval s Františkem Tikalem. Za národní mužstvo sehrál 114 zápasů, zúčastnil se devíti světových šampionátů a na MS 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem. Třikrát se podíval na olympijské hry a mužstvo ČSR tam přivedl jako kapitán. Po skončení aktivní kariéry přestoupil na pozici uznávaného a úspěšného trenéra (Sparta, německý EV Landshut – s ním dva tituly NSR). S národním týmem dosáhl zcela výjimečných úspěchů – pod jeho vedením se hokejisté ČSSR stali dvakrát mistry světa (1976, 1977), probojovali se do finále prvního Canada Cupu (kde porazili v prvním vzájemném utkání pyšné profesionální hvězdy „javorových listů“ v montrealské hale Forum 1:0) a jen o vlásek přišli o zlaté medaile na zimních olympijských hrách v rakouském Innsbrucku. Dvakrát zastával Karel Gut funkci ústředního trenéra hokejového svazu, dnes je jeho předsedou. A za prioritní cíl současnosti považuje dotáhnout do konce všechny nezbytné kroky k tomu, aby se na jaře roku 2004 uskutečnilo v Praze po 12 letech mistrovství světa…

HB/jch (26.9.02)

 

Milan Nový padesátníkem

 

Ryzí kladenský kanonýr Milan Nový    Říkali mu „kladenský balík“. To proto, že nešetřil žádnou obranu a soupeřům sázel jeden gól za druhým. Jak v domácí lize, tak v reprezentaci. Čtyřikrát se stal králem ligových kanonýrů, pětkrát nejproduktivnějším hráčem naší nejvyšší hokejové soutěže. Svůj asi nejslavnější gól však vstřelil kanadskému brankáři Roggie Vachonovi na Kanadském poháru v roce 1976, v prvním vzájemném utkání, kdy jsme profesionály v dresech „javorových listů“ památně porazili 1:0 v jejich svatyni, v Montrealu. V národním dresu dal gólů nakonec 120, v lize neuvěřitelných 474! Také v jiných směrech se může pochlubit paletou rekordů. Proč? „Nikdy mi nechyběla motivace. Vždy jsem toužil po vítězství, chtěl jsem dávat další a další branky, a moc jsem mezi nimi nerozlišoval. Měl jsem štěstí na spoluhráče, na to, že jsem nikdy nebyl vážně zraněn. A také jsem dlouhé hodiny individuálně trénoval střelbu,“ zavzpomínal Milan Nový pro hokejový magazín České televize BULY na svoji největší zbraň, přesnou a pohotovou střelu zápěstím. S reprezentací se rozloučil v roce 1982. Pak na chvíli nahlédl do zámořské NHL, kde ve Washingtonu doplnil své klasické číslo 6 ještě o jednu šestku, a předstihl tak s číslem 66 Maria Lemieuxe. S ohledem na své podnikatelské aktivity na hokej ale poté, co se s ním již opět v dresu Kladna definitivně rozloučil koncem 80. let, trochu zanevřel. Jeho jméno nedávno připomněl syn Milan junior, pokoušející se prokousat do sestavy Kladna. Až teď se rozhodl slavný kanonýr oživit svoje hráčské schopnosti a zkušenosti v kategorii veteránů. Na jaře by chtěl uspořádat přátelský zápas s vrstevníky z Německa, a do té doby hodlá získat patřičnou fyzičku a shodit nějaká ta kila. Držíme palce a těšíme se!

HB/div (23.9.01)

 

Návrat na začátek textu

 

Návrat na hlavní stranu EXTRALIGY