OBRAZOVÁ REPORTÁŽ z utkání SLAVIA – PARDUBICE (3. F)

Perník zlomila až Kolaříkova rána

Obránci se vytáhli na brankáře a předčili útočníky!

B.M. zpívá hymnu    Hokejový oddíl pražské Slavie byl založen počátkem minulého století a sto let trvalo, než se vršovickým zimním stadiónem rozléhal démonický hlas Bohúše Matúše a v jeho podání státní hymna, prolog prvního pražského a celkově třetího finálového utkání play off sezóny 2002/2003. Ochozy byly našlapány do posledního místa a cestu na stadión si našli nejen věrní fanoušci obou táborů, ale také zajímavé a známé tváře. Těsně za střídačkou domácího mužstva se usadil mladý muž, vzdáleně připomínající fiktivního bratra Radka Dudy. Určitě k tomu přispěla skutečnost, že se výjimečně neoblékl do oblíbeného kožichu Výjimečně bez kožichu!a neprojevil zájem hymnu odrecitovat. Ale Leoš Mareš nebyl jedinou VIP persónou. Palce hokejistům Slavie držel třeba i fotbalista Richard Dostálek, naopak nezúčastněně sledoval dramatickou bitvu reprezentační trenér Slavomír Lener, přemýšlející o tom, kdo z dvojice brankářů Málek – Svoboda dostane zelenou na MS ve Finsku…

Srovnáno na 1:1Jenže gólmani tentokrát neměli svůj den a červené světlo za jejich zády svítilo až nečekaně často. Světe div se, nejvíce se zasloužili o to ti hráči, jejichž stěžejní povinností je poctivá defenzíva. Slavii dostal do vedení přesnou střelou do horního růžku Posmyk, za hosty zase srovnal obránce Mudroch…

Kropáč vyzrál na MálkaStejný hráč vyslal v 18. minutě trochu nepovedenou přihrávkou do brejku slovenského forvarda Kropáče, přesně ve chvíli, kdy Slavia špatně střídala, a obávaný kanonýr dokázal nadzvednout puk nad Málkovu lapačku. Po první třetině vedly Pardubice 2:1.

Zraněný BlažekDruhá část hry (nikoliv prostřední) však byla k Východočechům hodně krutá. Po souboji s Kadlecem se zranil nejproduktivnější hráč play off Tomáš Blažek, jehož post zaujal Pospíšil. Úderná síla hostů byla oslabena a u tohoto faktu zůstalo i o den později. Blažek s Divíškem rozšířili pardubickou část marodky… První Hejdův gólový zápis

Dveře dokořán se tak otevřely pro slávistického obránce Jana Hejdu, z něhož začala vyrůstat hlavní hvězda finálové série. Ve druhém utkání na pardubickém ledě byl u všech čtyř gólů Slavie, ve třetím duelu se poprvé připomněl ve 24. minutě, kdy nadvakrát překonal Adama Svobodu a vyrovnal stav zápasu na 2:2.

Sympatický hokejista určitě udělal dobře, že v minulosti překonal osobní krizi, a nestal se Hejdův skok radostiz něho řadový číšník. Léta dřiny přinesla další sladkou odměnu ve třetí třetině. V tu chvíli už se musela Slavia obejít bez trojice (!) zraněných útočníků – Krátošky, Supa a Hrušky. Na Dudův gól zpoza branky odpověděl Pištěk a bitva byla stále otevřená.

4:3 pro SlaviiPak si ale v 46. minutě vzpomněl Hejda na způsob, jakým ho kdysi ničil sparťanský útočník Bednář, a přesně podle jeho receptu se u mantinelu protáhl kolem Pácala a bravurně před zraky bezmocného Svobody, tria Duben a jeho gestobránících Pardubičáků a ochozů vrátil Slavii vedení 4:3!

Velký den obránců ale ještě nebyl u konce. O 4 minuty později usedl na trestnou lavici pardubický zadák Miroslav Duben, a i když se Málek v brance Slavie snažil ze všech sil upozornit spoluhráče na jeho návrat na led, zaspali, a Zamyšlený Weissmannspokojený soupeř na ně vypláznul jazyk. Tu máte!

Pro slávistickou střídačku to byl šok. Hlavní kouč Vladimír Růžička i jeho první asistent Ondřej Weissmann nervózně přecházeli z místa na místo a přemýšleli, co teď? Mužstvo sice bojovalo, to ano, jeho úderná síla však byla výrazně oslabena a soupeři narostlo sebevědomí.

Z trestné lavice ke gólu...Precizně zakončený nájezd obránce Dubna, jemuž se podařilo umístit kotouč pod horní tyč Málkovy klece však misky vah na stranu hostů nepřevážil a poprvé ve finálové sérii se muselo na rozhodující okamžik počkat přes třetí přestávku, do desetiminutového prodloužení.

Zdrcený ŘíhaSpekulace diváků na téma, kdo bude úspěšnější v samostatných nájezdech, uťalo v 67. minutě trochu náhodné nahození puku z hole – jak jinak – obránce Pavla Kolaříka, které zapadlo do sítě pardubického brankáře Svobody. Trenér východočeského mužstva a nejen on byl zdrcen. Byl to zlomový moment celé série?

Slavia– Pardubice 5:4 p (1:2 2:0 1:2 – 1:0)

Branky: Hejda  2 (24., 46. ), Posmyk (7.), Duda (36.), Kolařík (67.) – Mudroch (16.), Kropáč (18.), Pištek (43.), Duben (50.)

Asistence: Beránek 3, Duda, Antoš, Sailer, Posmyk, Kadlec  – Kropáč, Mudroch, P. Sýkora

Vyloučení: 9:9

Využití: 1:0 – V oslabení: 0:0 – Diváci: 5000