Osobnost února
 

 


logo Č.B.RUDOLF SUCHÁNEK:

Rudolf Suchánek„Ještě si zahrát utkání

č. 800 a se synem…“

 

    Čas letí a letí. Je to tak - nedá se zastavit, byť se o to někteří z nás snaží ze všech sil. A svým způsobem se jim to i daří. Lépe řečeno, tváří se, že je jim třeba o deset let méně, než vyplývá z pohledu do rodného listu. Podle tohoto scénáře se chová i druhý nejstarší extraligový hokejista a podle odehraných utkání i druhý nejzkušenější hráč vůbec, českobudějovický obránce Rudolf Suchánek. V neděli 27. ledna tohoto roku mu bylo kulatých 40.

 

    Mám toho za sebou opravdu hodně. Vždyť jsem začínal jako nováček v mužstvu, jemuž dominovaly osobnosti typu Pouzara, Dvořáka, Jouna nebo Pláničky. Pak jsem měl za spoluhráče Lálu s Caldrem, a teď nastupuji na led po boku Štrby či Sailera a dalších mladíků. Vlastně vedle třetí hráčské generace,“ vzpomíná Rudolf Suchánek, který se narodil přímo v Českých Budějovicích a který v dresu místního oddílu debutoval v nejvyšší hokejové soutěži už v sezóně 1979-80. S bilancí jednoho jediného startu pak během letní přestávky nabral směr východ a odmašíroval na vojnu do Dukly Jihlava. Jenže tam, stejně jako v bývalém Motoru, byla soupiska přeplněna špičkovými hokejisty, a proto se musel spokojit s méně atraktivním pobytem v jihlavském „béčku“ a v oddíle ještě mnohem nižší (nejen armádní) výkonnostní příslušnosti, VTJ Mělník. „Liga tehdy opravdu byla plná slavných hvězd a nováček jako já prakticky neměl možnost se prosadit,“ vzpomíná na své začátky urostlý zadák. Do ligového kolotoče tak natrvalo naskočil od ročníku 1982-83. Jižním Čechám zůstal věrný sedm let, mezitím si zahrál i v reprezentaci a nakonec zamířil na své jediné zahraniční angažmá, do italských klubů Val Gardena a Glöden. „Na zápasy v reprezentačních barvách určitě nikdy nezapomenu,“ pokračuje Suchánek, i když jeho vzpomínky mají poněkud hořkou příchuť. „Během pěti let u národního týmu jsem sehrál 43 utkání, zúčastnil se jednoho Kanadského poháru a především, zimních olympijských her v Calgary v roce 1988. To byl můj vrcholný podnik i sportovní zážitek…“

    Bohužel, vina za neúspěch na těchto hrách pod olympijských ohněm a vlajkou s pěti kruhy padla podle tehdejších rozborů médií, odborníků a vlastně snad celé veřejnosti především na kvartet - Hořavu, Benáka a dva Jihočechy, Lálu a Suchánka! „To mne mrzelo, protože to předznamenalo konec kariéry v reprezentačním dresu a já si myslím, že zase až tak špatné výkony jsem neodváděl. Ani předtím, ani potom.“ Medaile mu zůstala zapovězena, ale přesto se může tento obrovitý obránce pochlubit jedním světovým unikátem na mezinárodním fóru – byl to právě on, Rudolf Suchánek, kdo vstřelil úplně poslední gól do sítě legendárního sovětského brankáře Vladislava Treťjaka! A sice v památném utkání na Švédském poháru v roce 1984, kdy ČSSR porazila „sbornou“ SSSR vysoko 7:2!

V diskusi s rozhodčími...    V polovině roku 1990 se Suchánek s dobře známou krajinou jihočeských rybníků na nějaký ten pátek rozloučil. Vyrazil na již zmíněné angažmá do země špaget a makarónů, a i když netrvalo příliš dlouho, čas, strávený na Apeninském poloostrově stačil k tomu, aby v něm, v nových politicko-ekonomických podmínkách, vzplálo pokušení vydat se na podnikatelskou dráhu. V pohostinství. Pořídil si pizzerii a na hokej prakticky zapomněl. Přibral nějaké to „deko“ navíc a s hmotností kolem 120 kil ani moc nepřipomínal vrcholového sportovce. Až na naléhání kamarádů se rozhodl přijmout nabídku na výpomoc u tehdy prvoligového Jindřichova Hradce. Svůj návrat však bral dost s nadhledem, dokonce se vsadil (prý o sud piva), že zkusí hrát bez nárameníků (joj, to ho to ale bolelo!), jenže nadšenému kolektivu pomohl postoupit mezi extraligovou elitu! Návštěva mužstva, sídlícího u rybníku Vajgar, ve vybrané tuzemské společnosti, trvala pouhou jednu sezónu (1993-94), ale i potom Rudolf Suchánek u hokeje zůstal. Začal psát druhou hokejovou kariéru. Vrátil se do Českých Budějovic (s tím, že na žádost trenérů shodil bezmála 20 přebytečných kilogramů tělesné váhy) a zatím podruhé neodešel. S ohledem na tvrzení, že by za žádný jiný extraligový klub nenastoupil, lze očekávat, že tady jednou i definitivně skončí. „O konci kariéry ale zatím nepřemýšlím. Ještě mám před sebou několik cílů. Odehrát 800 extraligových utkání a skončit později, než o rok starší Otakar Janecký. A třeba si zahrát i se synem. A především, stále se cítím dobře.“

Suchánek, loajální Jihočech    Ještě před třemi lety to bylo Suchánkovo přání číslo jedna. Zahrát si v extraligovém kádru s Rudolfem juniorem. Podaří se to? „Minulou sezónu hrál v Milevsku, teď by měl pokoušet osud v Písku,“ rekapituluje otec Suchánek. Víc než myšlenky na téma, zda se jednou se svým potomkem opravdu potká na ledě, ho totiž trápila letošní nevydařená sezóna celého, výrazně oslabeného mužstva. „Tušili jsme, že to nebude jednoduché. Ale aby toho nebylo málo, srazila nás do kolen rekonstrukce zimního stadiónu. Nepodařilo se ji včas dokončit a to vám povím, hrát na staveništi, prakticky před prázdnými ochozy? To byla katastrofa! Moc a moc nám to uškodilo. Prakticky po celý rok jsme nepoznali, co je výhoda opravdového domácího prostředí, a navíc nám často scházel i nezbytný kousek štěstí,“ postěžoval si českobudějovický kapitán. Právě finišující sezóna (pro Jihočechy hodně předčasně finišující…) byla jeho sedmnáctá. Budeme-li počítat i tu s tím jedním, premiérovým startem mezi tuzemskou smetánkou, pak dokonce osmnáctá! A smlouvu má ještě i na příští rok. Rudolfe, gratulujeme za výdrž i za stále solidní výkony v obraně Českých Budějovic. Jen tak dál…

HB/id (2.3.02)

 

Anketní otázka HB k R.Suchánkovi:

    Myslíte si, že kariéru zakončí po této sezóně? Později než Vlček s Janeckým? A že si zahraje alespoň jeden zápas se synem Rudou?  

 

Tipujte ZDE!

 

Návrat na začátek této strany

 

Návrat na hlavní stranu osobností