Osobnost září
 

 

 


 

logo LitvínovMARTIN RUČINSKÝ:

Martin Ručinský„Je mi jedno,

kam mě trenér postaví…“

 

    Chemici vstoupili do sezóny po tragickém závěru té minulé na výbornou. Svoji zarputilost prokázali bitkou v přátelském utkání s Omskem. Pak vyhráli letní pohár a do samotné extraligy vytáhli hned s dvojicí prvotřídních zbraní. Obráncem Šlégrem a Martinem Ručinským! Ale na jak dlouho?

 

   Těsně před začátkem historicky prvního zápasu Bílých tygrů v domácí nejvyšší hokejové soutěži (Liberec je jedenáctým nováčkem v novodobých dějinách samostatné české ligy) explodovala na zimním stadionu (ten je mezi aktuálními účastníky zase sedmým největším co do kapacity hlediště) bomba! Nikoliv ale v šatně domácích, nýbrž u soupeře z Litvínova. Na jeho soupisku byl totiž dopsán jednatřicetiletý olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa – Martin Ručinský! „Pokud se něco mimořádného nestane, tak bych mohl hrát v Litvínově až do začátku NHL počátkem října. Já nedokážu zůstat dlouhý čas bez hokeje,“ tvrdí staronová posila „chemiků“, jinak volný hráč bez náhrady (podle měřítek NHL). „Majitelé klubů chtějí stále se zvyšující platy hráčů omezit, hráči zase chtějí dostat své peníze, a proto jsou vzájemná jednání o nových smlouvách stále složitější,“ řekl už před dvěma lety na adresu svých opakujících se „problémů“.

   Milovník kvalitního vína, který vystudoval střední průmyslovou školu v Mostě, a s hokejem začal v sedmi letech, se proto během léta nedohodl na nové smlouvě s posledním zámořským zaměstnavatelem, klubem New York Rangers. „Pochopitelně vím, jakou mám cenu a pod jakou sumu v jednání nepůjdu. Hokej je tvrdý byznys,“ tvrdí útočník, který si neplácnul rukou ani se slávistickým bossem Vladimírem Růžičkou, s nímž chodil čas od času na golf (Pražané prý na něj už nenašli v rozpočtu peníze), a tak se rozhodl zaplnit hrozící nečinnost dočasným angažmá v týmu, v jehož juniorské záloze vybojoval tři tuzemské mistrovské tituly – v Litvínově.

Hlídaná hvězda?    Mezi dospělými debutoval v černém drese „chemiků“ v sezóně 1988/89. I když dostal důvěru jen ve třech zápasech, stačil se poprvé zapsat do listiny střelců. V tomto ohledu je jeho litvínovské tažení obdivuhodné. Až do sobotního odpoledne na libereckém zimáku totiž nastoupil za Litvínov jen do 122 utkání. Po odchodu do NHL v létě 1991 se vrátil na sever Čech ještě dvakrát. Během stávky zámořských hokejistů o tři roky později a pak na podzim 1998, kdy se nemohl dohodnout s Montrealem na novém kontraktu. Během zmíněných 122 utkání ale nastřílel 56 gólů – zhruba jeden v každém druhém zápase! Za zmínku stojí především ona přestávka v záoceánské soutěži – tehdy posílil Litvínov na 13 duelů. Zaznamenal 12 branek, včetně dvou hattricků – na Spartě a proti Jihlavě! Ale také potvrdil občasnou impulsivnost, když si odseděl 54 minut na trestné lavici.

    V NHL odehrál za Edmonton, Quebec, Colorado, Montreal, Dallas a NY Rangers 639 utkání, s bilancí 182 gólů a 438 bodů. V reprezentaci zažil dva propadáky – MS v Itálii (1994) a Světový pohár (1996). Pak ale mohl třikrát oslavovat – olympijský triumf v Naganu, a pak ještě dva tituly světových šampiónů v Norsku a Německu (1999, 2001).

   Jeho příchod do Litvínova a tím pádem i na extraligové stadióny je kýženým oživením soutěže. Otázkou však zůstává, jak dlouho toto oživení potrvá. Nelze předpokládat, že jak Ručinský, tak jeho zámořský souputník ze severu Čech, obránce Jiří Šlégr, mají v úmyslu setrvat v Čechách, potažmo v Evropě, skutečně déle, než jak ustavičně opakují - do konce září. V NHL je hokejový život přece jen atraktivnější a výnosnější… 

Litvínovské hvězdy R+K+A   Nějaká jednání probíhají, ale nic konkrétního. Teď chci pomoci Litvínovu, i když o tom, že budu hrát v Liberci jsme se dohodli až večer před utkáním, do kterého jsem nastoupil bez větší přípravy na ledě. Dostal jsem se na něj teprve před necelými dvěma týdny, kdy jsem začal trénovat právě s Litvínovem,“ svěřil se Ručinský, který si při zařazení do sestavy nekladl žádné velké požadavky. „Nechám to na trenérovi. Kam mě postaví, tam mě postaví, tam budu hrát. Je mi to jedno, hlavně abych hrál co nejlépe,“ přál si útočník, který vyfasoval dres s číslem 8 a který v polovině 17. minuty první třetiny vstřelil úvodní gól zápasu proti libereckým Bílým tygrům. „Na sehrání nebyl čas, ale vzhledem k tomu, že jsme podobné typy hráčů, technicky založení bruslaři, jsme si vyhověli. A věřím, že se naše spolupráce bude ještě zlepšovat. V NHL jsem hrál dvanáct let a jsem zvyklý na to, že složení útoků a spoluhráčů se neustále mění,“ řekl Ručinský s lahví šampaňského v ruce na adresu kolegů z první formace, Jana Alinče a Petra Klímy, s nimiž vytvořil velmi rychle úderný útok o souhrnném věku 99 let!

HB/ds (15.9.02)

 

Anketní otázka HB k M.Ručinskému:

    Ve 123 extraligových utkáních dal úctyhodných 57 gólů.  Tipněte si kolik jich stihne do konce svého současného, a zřejmě velmi krátkého angažmá v Litvínově?

 

Tipujte ZDE!

 

Návrat na začátek této strany

 

Návrat na hlavní stranu osobností