Profil - Profil - Profil
 

 

 

 


ROBERT KYSELA

 

Záliby?

 

 „Rodina. Ve volném čase mám ale i jiné povinnosti. Byl jsem zvolen do litvínovského zastupitelstva. V komunální politice jsem kandidoval za Sdružení nezávislých.

 

 

 

 

Robert KyselaNarozen:

5. 6. 1968

Výška: 188 cm

Váha: 90 kg

Sezóny: 16

Zápasy: 735

Branky: 253

 

Robert Kysela (k 1.1.03)

 

 

 

logo Kladno UKONČÍ KARIÉRU V KLADENSKÝCH BARVÁCH?

 

    Druhým rokem působí na Kladně. Ve slavném oddílu se zářivou minulostí a poněkud smutnou současností. Ambice Vagnerplastu, nástupce slavné Poldovky, a sice postoupit zase jednou do play off, vzaly v loňské sezóně rychle za své, ba co hůř. Kladenští skončili v dlouhodobé části poslední, neuspěli ani v baráži s Libercem a sestoupili do první ligy! Tato tragédie byla hodně hořká i pro dvě nové tváře, bývalé opory Litvínova, brankáře Orcta a útočníka Roberta Kyselu. Právě oni dva měli posunout středočeský klub o hodný kus nahoru. Místo toho následoval hluboký pád. Kysela, rekordman v počtu utkání, odehraných v žlutočerném drese „chemiků, zůstal přes kritiku na adresu předvedených výkonů v kladenských službách i v nižší soutěži. Zatím však může zapomenout na to, že by v blízké budoucnosti jako další z českých hokejových vytrvalců pokořil hranici 800 extraligových utkání…

Na buly    Já osobně, a myslím si, že stejně jako i řada jiných hráčů, nikdy nehrál hokej proto, abych překonával nějaké hranice a rekordy. I když – pokud se Vám něco podobného podaří, je to příjemná věc,“ nechal se slyšet Kysela před dvěma lety poté, co pokořil litvínovský klubový rekord v počtu odehraných zápasů, jenž byl v držení obránce Kamila Prachaře. Zanedlouho pětatřicetiletý inženýr ekonomie, který se mimo led věnuje podnikatelským aktivitám, těžil po celý hokejový život z toho, že se mu vyhýbala zásadní zranění. Jen výjimečně se neobjevil v základní sestavě, naopak, čtyřikrát nastoupil v jedné sezóně do všech zápasů! A navíc, což bylo neméně důležité, většinou se prezentoval stabilní formou a solidní střeleckou muškou (vzpomenete si ještě na jeho famózní „parádičku“ při samostatném nájezdu proti Petru Břízovi v play off proti Spartě?). „O své osobní statistice si ale žádné podrobné přehledy nevedu. O tom, kolik jsem odehrál zápasů nebo vstřelil gólů mám jen přibližný odhad. Čím více ale vstupuji mezi veterány, tím se na statistická čísla dívám častěji, i když je nepřeceňuji. Dnes je totiž jiná doba, hráči mohou odcházet ven, do zahraničních soutěží, a tak řada skvělých hokejistů už nikdy neodehraje v české extralize tolik utkání, jako já, nebo další veteráni jako Vlček či Suchánek,“ prohlásil v souvislosti s herní vytrvalostí útočník, který se v několika případech objevil i v reprezentačním výběru, a v roce 1996 si z mistrovství světa ve Vídni přivezl zlatou medaili!

    Ještě před dvěma lety tvrdil, že se necítí starý ani opotřebovaný. „Co by měl říkat takový Otakar Janecký z Pardubic, který je o osm let starší než já? Sportovní život ale každopádně rychle letí,“ zdůrazňuje Kysela, jehož kariéra byla spojena vlastně jen s Litvínovem. Kromě toho, že za něj odehrál nejvíce utkání v dějinách klubu, je stále i dnes druhým nejproduktivnějším hráčem v historii. Před ním figuruje pouze jedno významné jméno – Ivan Hlinka. „Univerzální recept na sportovní dlouhověkost neexistuje. Napadá mě několik věcí. Hráč určitě musí mít nadprůměrnou extraligovou výkonnost, aby půl sezóny nestrávil na střídačce. Poté vrozený zdravý kořínek, aby se mu vyhýbaly nemoci. Těžko se dostanete tak vysoko, když dvakrát do roka onemocníte angínou. A pak je tu samozřejmě otázka zranění. Tam záleží i na štěstí, na osobním stylu hry každého jedince. Obránce, který statečně a obětavě padá do střel těžko odehraje za sezónu všechna utkání, i když je pro tým velmi cenný. Po třicítce si musíte dávat pozor na dostatečný trénink. Já za celou svoji kariéru trénoval poctivě, v létě na suchu i později na ledě. Nikdy jsem od trenérů nedostával úlevy a ani jsem o ně nežádal. Možná proto i teď stačím většině osmnáctiletých kluků – každopádně se o to snažím. Určitě však také vím, že sám jsem v patnácti, v šestnácti letech takový přístup a rozum neměl. Nebyl jsem flink, ale mohl jsem dávat sportu víc. Možná to bylo tím, že jsem neměl rodiče, kteří by mě do sportu tlačili. Hokej jsem si vybral sám, a pokud bych po přechodu ze základní školy na gymnázium ohlásil, že končím s hokejem, vůbec nic by se nestalo. Nikdo by mi na to nic neřekl. Asi je normální, že člověk dozrává s přibývajícími zkušenostmi,“ prohlásil Kysela obšírně pro předloňské vydání litvínovské hokejové ročenky.

    Sezóna 2000/2001 však byla jeho poslední na Severu Čech. I když zcela „netradičně“ scházel v základní sestavě „chemiků“ v devíti utkáních (!), stal se třetím nejproduktivnějším hráčem mužstva a druhým nejlepším střelcem po Robertu Reichelovi. Jenže přes léto se vedení klubu s veteránem Kyselou nedohodlo na nové smlouvě, stejně jako s brankářem Orctem, a oba souputníci v „přestupové bombě“ zamířili do Kladna. Z Litvínova pocházím a nikdy jsem tam odsud odejít nechtěl. Bohužel, okolnosti pod vedením generálního manažera Macholdy mě k tomu donutily, takže jsem ani neuvažoval a ani se tak nestalo, že by mě někdo z Litvínova zase kontaktoval a chtěl, abych se vrátil zpátky,“ vzpomíná forvard přezdívaný „Kyslík“, jemuž se v novém prostředí příliš nevedlo. Nebyl oporou, jak se očekávalo, a i s ohledem na sestup Vagnerplastu do první ligy by se nikdo nedivil, kdyby se Kyselova krátká anabáze v kladenských barvách po roce uzavřela. Vedení vyjádřilo vůli, že pokud si najdu angažmá, pustí mě. Protože mám malé dítě, snažil jsem se vyhledat si angažmá blízko domova a to se nepodařilo. Proto jsem rád, že nakonec kladenské vedení změnilo názor a přistoupilo na to, že jsem zůstal. Doufám, že mu důvěru vrátím,“ říká Kysela a činí tak - dokonce s velkým náskokem vede soutěž produktivity celé 1. ligy. Kde hledat důvody? Údajně i ve jménech nových kolegů z útoku. Po boku Pazourka a Finka se mi hraje výborně. Řekl bych, že jsem po dlouhé době našel spoluhráče, s nimiž si špičkově rozumím. Jsou to kluci šikovní do kombinace, podobní, jako byli Jeřábek s Rouskem v Litvínově. Hraje se mi s nimi super a velmi nerad bych je měnil…“

    Uvidíme, zda se Kladnu podaří očekávaný návrat mezi elitu. Čeká ho totiž nelehká cesta. Vítězství v play off 1. ligy, úspěch v baráži – na 99% tváří v tvář havířovským „Panterům“. Sám Kysela varuje před přehnaným optimismem. Podáváme solidní výkony, které ale také umíme vystřídat se slabšími výkony. Na postup do extraligy ještě musíme zlepšit hodně věcí!“ Pokud se podaří Středočechům naplnit sen, kdo ví. Třeba se v jejich barvách vrátí Kysela i do extraligy. A bude-li se dál držet příkladu Otakara Janeckého, možná, že i on se dočká po Vlčkovi a Suchánkovi extraligového utkání s pořadovým číslem 800. Na Kladně se mi líbí, na zahraniční angažmá nepomýšlím, a chtěl bych tu ukončit kariéru. Smlouvu mám ještě na rok, ale je teď předčasné mluvit o tom, co bude po sezóně. Postup do extraligy je ještě hodně daleko,“ řekl před několika dny Robert Kysela v on-line diskusi s fanoušky Vagnerplastu.

HB/div (3.1.03)

 

 ----------------- POD ČAROU! -----------------

logo Kladno   

Kompletní extraligová bilance ROBERTA KYSELY

 

 

 

 

 

Sezóna

 

Klub

 

Z

 

G

 

A

 

B

 

TM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1986/1987

 

Litvínov

 

14

 

1

 

1

 

2

 

?

1987/1988

 

Litvínov

 

33

 

4

 

1

 

5

 

?

1988/1989

 

Litvínov

 

29

 

9

 

5

 

14

 

?

1989/1990

 

Litvínov

 

52

 

6

 

7

 

13

 

?

1990/1991

 

Litvínov

 

49

 

13

 

15

 

28

 

?

1991/1992

 

Litvínov

 

46

 

18

 

26

 

44

 

?

1992/1993

 

Litvínov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1993/1994

 

Litvínov

 

47

 

25

 

17

 

42

 

?

1994/1995

 

Litvínov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1995/1996

 

Litvínov

 

56

 

33

 

37

 

70

 

42

1996/1997

 

Litvínov

 

52

 

22

 

28

 

50

 

65

1997/1998

 

Litvínov

 

53

 

13

 

15

 

28

 

42

1998/1999

 

Litvínov

 

47

 

17

 

16

 

33

 

87

1999/2000

 

Litvínov

 

59

 

25

 

23

 

48

 

65?

2000/2001

 

Litvínov

 

49

 

18

 

19

 

37

 

82

2001/2002

 

Kladno

 

52

 

10

 

8  

 

18

 

44

2002/2003

 

Kladno (1.liga)

 

28

 

21

 

18

 

39

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

 

-

 

735

 

253

 

 

 

 

Návrat na začátek textu

 

Návrat na hlavní stranu profilů