Profil - Profil - Profil 

 

 

 

 

JAROSLAV HLINKA

 

Záliby?

 

 „Na rozdíl od některých spoluhráčů se nevěnuji ani motocyklům, ani počítačovým hrám. Kdysi jsem se bavil u Playstationu, ale protože jsem začal být unavený, raději jsem dal přednost odpočinku.“

 

Jarda HlinkaNarozen:

10. 11. 1976

Výška: 178 cm

Váha: 78 kg

Sezóny: 8

Zápasy: 383

Branky: 104

 

Jaroslav Hlinka (k 1.9.02)

 

 

logo SpartyTECHNIK SLAVNÉHO PŘÍJMENÍ,

KTERÝ OBČAS POTKÁ SMŮLU

    Už delší čas patří ke kádru pražské Sparty i hokejově zvučné příjmení – HLINKA. Před devíti lety, když mužstvo vybojovalo titul ve Federální lize, byl na soupisce Jiří. Později se rval o čest a slávu Miroslav, a dnes leží tíha největší zodpovědnosti na nejmladším z této trojice, Jaroslavovi.

Chvilka odpočinku    Ani jeden nemá nic společného s bývalým trenérem reprezentace, Ivanem Hlinkou. Příbuzenským vztahem se můžou pochlubit pouze Miro ze Slovenska a Jaroslav z Prahy, bratranci, jejichž hokejová kariéra byla svého času spojena nejen na sparťanské střídačce, ale přímo v jednom útoku. „Jeho odchod do bratislavského Slovanu a později do helsinského Jokeritu mě pochopitelně mrzel, ale takový už bývá hokejový život,“ vzpomíná útočník, jehož si diváci na extraligových stadionech spojují s dresem číslo 17. V listopadu mu bylo pětadvacet let. Se 178 centimetry patří mezi méně urostlé hráče, ovšem o co méně mu příroda nadělila na váze a výšce, o to víc přidala na bruslařské dokonalosti a technické tvořivosti.

    Před rokem se Hlinkovi, mezi jehož ranné vzory patřil i Wayne Gretzky, splnil jeden z největších snů. Byl nominován na světový šampionát do Německa a tak mohl být přímo u pramene oslav, když Češi potřetí v řadě přehráli celý svět! Původně cestoval do Norimberku a Hannoveru jen jako náhradník, ale nakonec se dostal na led a ve čtvrtfinálovém utkání se Slovenskem dokonce vstřelil nesmírně důležitý gól! Zlatou medaili, která se mu posléze houpala kolem krku, si tak aktivně zasloužil. S trochou nadsázky ji lze považovat za určité „odškodné“ smolných okamžiků minulých i budoucích. Jaroslav Hlinka je totiž v posledních sezónách smolařem k pohledání. V play off extraligy na jaře roku 2000 ho nemilosrdně srazil k zemi pardubický „brusič“ Andrej Novotný.

Smolař    Dva dny mi trvalo, než jsem se z toho vzpamatoval,“ vzpomíná Hlinka na krvavé zranění obličeje, které se neobešlo bez otřesu mozku. „Na ošetřovně jsem neměl ani ponětí, zda je začátek nebo konec sezóny! Podobné zákroky k hokeji patří, ale nikdy jsem nesouhlasil s názorem, že nešlo o faul. Chtěl mne zastavit, to ano, ale mohl mě trefit do těla, ne do hlavy. Musím však přiznat, že už jsem na celý případ vlastně zapomněl, nehledě na to, že po přátelském mezistátním utkání se Slovenskem za mnou Novotný přišel a ještě jednou se omluvil.“ Skutečnost, že pardubický perník je pro něj hodně tvrdý, ale potvrzuje skutečnost, že už o rok dříve před incidentem s Novotným si ve vzájemném duelu s Východočechy poranil koleno.

    V loňské sezóně měl sparťanský útočník problémy zcela jiného rázu. V únoru ho těsně před odjezdem na Švédské hry skolilo záhadné onemocnění měkkých tkání ve tváři. „Doktoři se nemohli shodnout, zda šlo o infekci, nebo zda to byl zánět od zubu. Každopádně mi to pod narkózou rozřízli a ložisko operativně vyňali. Moc jsem se na poslední přípravný turnaj před světovým šampionátem těšil a tomu zánětu nepřikládal velkou váhu. Zpětně si však moc dobře uvědomuji, že to nebyla sranda a že zdraví je opravdu přednější…“

    Díky zánětu přišel Hlinka – v tu chvíli poslední „mohykán“ se všemi starty v reprezentační sezóně - o kompletní účast na Euro Hockey Tour (jak už bylo řečeno, nikoliv o vytouženou účast na MS). Mimochodem – svoji premiéru v národních barvách si odbyl v brněnské hale Rondo při přátelském utkání s Kanadou před dvěma lety a Hlinkova radosthned vstřelil i první gól.

    A letos?  Po odchodu Patrika Martince převzal Jaroslav Hlinka, jehož kariéru pilovali rovněž trenéři žáků v ČLTK na Štvanici, roli nejtvořivějšího a nejproduktivnějšího hráče Sparty. „Patrik byl typ hokejisty, který se těžko nahrazuje. Vůbec se s ním nehodlám srovnávat. O nějakém zastoupení nemůže být řeč, každý jsme z úplně jiného těsta. Vím, že s jeho ztrátou na mne dopadne větší díl zodpovědnosti a tak budu dělat, co je v mých silách,“ nechal se slyšet v úvodu sezóny, kdy dostal na křídla veterána Richarda Žemličku a karlovarskou posilu Róberta Tomíka. Jenže ve chvíli, kdy se Spartě několik zápasů po sobě příliš nedařilo, dopadla okamžitá kritika i na hlavu Hlinky a Žemličky. Právě tito dva tahouni nedohráli středočeské derby na Kladně („Nehrál jsem tehdy dobře, ale nedařilo se celému mužstvu a tak nevím, jestli jsme to museli stažením z ledu odnést právě já s Ríšou.“). Trenérské varování se však osvědčilo – v utkáních doma s Litvínovem (20. kolo) a ve Vítkovicích (23. kolo) zaznamenal Hlinka dva hattricky, a v současné době (tj. 12. ledna 2002) figuruje tento sparťanský „hračička“ na 3. místě kanadského bodování s 45 body za 11 branek a 34 asistencí. „Pořád mě baví zkoušet si na tréninku blafáčky. Nevím, zda bych se sám od sebe přihlásil trenérům během utkání k případnému samostatnému nájezdu, na druhou stranu mě mrzí, že se v extralize po pětiminutovém prodloužení zápasy podobným způsobem nerozhodují. Vždyť o vítězství by se mělo bojovat až do úplného konce, třeba tak, jako v Euro Hockey Tour,“ myslí si mistr extraligy z roku 2000, jehož forma se zvedla i s návratem oblíbeného parťáku z útoku, Jiřího Zelenky. Smolným momentům se ale opět nevyhnul a dvakrát krátce po sobě přišel po zásahu kotoučem o šest zubů…

    A jak vidí svoji hokejovou budoucnost? „Neočekávám, že bych hrál až do čtyřiceti třeba jako Otakar Janecký. Je pravda, že se mi ve Spartě líbí, a proto jsem v ní prodloužil smlouvu. Jenže každá změna dresu je novou výzvou a velkou motivací. Uvidíme, co bude dál. Na každý pád bych si ještě jednou rád zahrál v jednom mužstvu s bratrancem Miroslavem…“

HB/ds (12.1.02)

 

 ----------------- POD ČAROU! -----------------

logo Sparty

    Hokej bývá nevyzpytatelný. Přesvědčil se o tom, a velice rád, i Jaroslav Hlinka, když se v závěru utkání 40. kola stal hrdinou dramatické bitvy proti Českým Budějovicím.  „Ta branka z 56. minuty asi byla trochu náhodná, samotného mne překvapila, ale o to víc jsem byl za ni rád. Jen málokdy se podaří dát gól, který je efektní tím, že vymícháte celou soupeřovu pětku, většinou padají góly přesně takové,“ řekl o střele, kterou od modré čáry zaskočil za nerozhodného stavu 3:3 brankáře Maříka. Domácí mužstvo se o chvíli později odhodlalo ke hře se šesti muži v poli a Hlinka, opět po spolupráci s obráncem Nedvědem, přidal do „prázdné“ ještě jeden gól. „České Budějovice bojovaly naplno, nebyl to jednoduchý zápas. A my si ho navíc za stavu 3:1 ještě zbytečně zkomplikovali svými vlastními chybami,“ doplnil šťastný autor dvou vítězných branek Jaroslav Hlinka.

HB/ds (15.1.02)

 

Mistr ligy 2002    Po úspěšné sezóně zamířil Jaroslav Hlinka na své první zahraniční angažmá do švýcarského Klotenu. Klubové povinnosti u nového zaměstnavatele mu rovněž umožnily odehrát jen jeden reprezentační zápas na Česká pojišťovna Cupu ve Zlíně. V prosinci by měl ale na malou chvíli opětovně posílit svůj mateřský oddíl, pražskou Spartu, která se potřetí za sebou chystá na Spenglerův pohár do Davosu. Švýcarská liga bude mít pochopitelně pauzu a mistrovský celek chce vůbec poprvé využít turnajové právo, povolat do kádru speciální posilu. „V létě jsme si na to podali ruku, že s ním při Spengler Cupu můžeme počítat,“ tvrdí Martin Urban, ředitel Sparty.

HB/ds (26.9.02)

 

Kompletní extraligová bilance jaroslava hlinky

 

Sezóna

 

Klub

 

Z

 

G

 

A

 

B

 

TM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994/1995

 

Sparta

 

9?

 

1?

 

 

 

1995/1996

 

Sparta

 

30

 

4

 

5

 

9

 

6

1996/1997

 

Sparta

 

55

 

8

 

18

 

26

 

12

1997/1998

 

Sparta

 

62

 

20

 

25

 

45

 

32

1998/1999

 

Sparta

 

47

 

10

 

26

 

36

 

22?

1999/2000

 

Sparta

 

57

 

22

 

40

 

62

 

49?

2000/2001

 

Sparta

 

58

 

14

 

26

 

40

 

40

2001/2002

 

Sparta

 

65

 

25

 

51

 

76

 

58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

 

-

 

383

 

104

 

 

 

 

Návrat na začátek textu

 

Návrat na hlavní stranu profilů