Profil - Profil - Profil 

 

 

 

DANIEL BRANDA

 

Záliby?

 

 „Baví mne tenis, rád si zahraji fotbal. Před aktivním odpočinkem ale někdy upřednostním ten pasivní, když jdu povzbudit sestru, která reprezentuje ve sportovním aerobiku.“

 

 

 

Daniel BrandaNarozen:

20. 2. 1976

Výška: 175 cm

Váha: 82 kg

Sezóny: 4

Zápasy: 191

Branky: 62

   

 Daniel Branda (k 1.9.02)

 

logo Spartalogo Slavia  

na užším kluzišti

je to lepší!

    Kdysi dávno, konkrétně v letech 1951 až 1964, a také v sezóně 1973/74, se v Chomutově chodilo na nejvyšší hokejovou soutěž! To už si ale pamatuje málokdo, stejně jako historický úspěch klubu, boj o titul se slavným RH Brno počátkem roku 1956. Dnes patří chomutovský oddíl KHL jen mezi špičku první ligy, a talentovaní odchovanci se za lákadlem zvaným extraliga musí vypravit jinam. Buď do nejbližšího Litvínova, nebo dál, například do pražské Slavie, tak, jako před třemi lety ještě zcela neznámý Daniel BRANDA.  

DB v akci    Výkonnostní vzestup šestadvacetiletého útočníka za uplynulé dva roky je vskutku pozoruhodný. V úvodu sezóny 1999/2000 ještě pendloval mezi Litvínovem, kde se nevměstnal do základní sestavy, a rodným Chomutovem, v němž funkci manažera zastává otec František. Na jaře 2000 už ale patřil mezi nejnebezpečnější forvardy „chemiků“, v semifinále play off zazářil v sérii proti Spartě, a vzápětí se přestěhoval na Slavii, aby společně s dalšími tehdejšími posilami vršovického klubu ze severu Čech, Alinčem a Hüblem, rozhodoval zápasy. A to se mu vcelku daří. V dlouhodobé části právě ukončené sezóny byl nejproduktivnějším hráčem svého klubu (získal stejně bodů jako Ujčík, 48, hrál ale o zápas méně)! „V Litvínově měli trenéři k dispozici čtyři vyrovnané lajny, ale protože se hrálo na tři, někdo musel sedět na střídačce. Zpočátku padla volba na mne, jenže táta mi vyřídil střídavý start za Chomutov, já dal během devíti zápasů pět branek, a když se Chemopetrolu zranili útočníci, vrátil jsem se do jeho sestavy natrvalo,“ vzpomíná Branda na rozhodující fázi kariéry, na onu zmiňovanou sezónu 1999/2000, v níž nakonec nastoupil ke stejnému počtu utkání (36) v základní části jako veterán Petr Rosol. Osm extraligových gólů a především příkladná bojovnost se ukázaly dobrou poukázkou k zařazení do druhého útoku „chemiků“ (ve kterém si v play off zahrál po boku Trávníčka a Balásze) a poté k přestupu do Slavie. Do mužstva, hledajícího tvořivé hráče se schopností proměňovat šance. „Já vlastně ani nevím, za co bych se měl považovat. Zda jsem střelec nebo nahrávač. Zatím se branky a přihrávky rodí z okamžité situace konkrétního utkání a podle stylu soupeře. Mnohem raději mám zápasy s týmy, které chtějí hrát hokej, jako Sparta nebo Vsetín, a nesedí mi třeba na defenzívu zaměřené Kladno, protože víc se to řeže a pořád vás někdo drží za hokejku,“ svěřuje se útočník, jemuž se vždy líbilo a líbí v útočných formacích, kde má po boku hráče z  „litvínovské“ školy, Viktora Hübla, Jana Alinče či později Josefa Beránka. „Kdyby nemusel Hübl před dvěma lety na operaci slepého střeva, určitě bychom byli sehraní ještě víc, protože jsme se potkali v jednom týmu už v Chomutově. A bylo příjemné, že byť jsme v průměru o pět let mladší, že se nám podařilo najít společnou řeč s mnohem zkušenějším Honzou Alinčem, když hrál ještě ve Slavii…“

V reprezentačním dresu    Čtyřiadvacetiletý Hübl dostal nečekanou pozvánku na Karjala Cup v Helsinkách už v minulé sezóně, Branda si na podobnou poctu od trenéra Josefa Augusty musel počkat o dvanáct měsíců déle. „Obléknout reprezentační dres, to je představa lákavá snad pro každého, ale rozhodnutí je v kompetenci trenérů, a já dobře vím, že na sobě ještě musím hodně pracovat,“ říkal 175 centimetrů vysoký útočník před zařazením do výběru pro podzimní Švédské hry ve Stockholmu. Dobře si byl vědom svých herních nedostatků. „Při mé postavě je důležité, abych výrazně vylepšil bruslení. Jinak se proti urostlejším protihráčům neprosadím. Však mi to táta, který do Prahy jezdí z Chomutova na každé naše utkání, neustále opakuje. Vlastně sem jezdí  proto, jen aby mě kritizoval,“ směje se Branda a dodává: „Ale většinou má skutečně pravdu. Především v otázce problematického bruslařského stylu.“ I ve volném čase si od sportu příliš neodpočine, rád hraje fotbal a tenis, ale soutěživost má své meze. „Například v zápasech proti Litvínovu, kde mám spoustu kamarádů. Ale já se na takový duel nedívám jako na prestižní zápas, ale pouze jako na jeden ze dvaapadesáti. Prestižní a vyhrocený zápas je pro mne až ten v play off!“

Nelítostný souboj    Když hráli na jaře roku 2000 „chemici“ z Litvínova o postup do finále play off se Spartou, projevil se Daniel Branda jako nebezpečný zakončovatel, mnohem nebezpečnější než pokrytý Robert Reichel. Břízovi dal v Paegas aréně krásný gól, pak mu orazítkoval tyčku, a jen v samostatném nájezdu v koncovce třetího duelu na severu Čech se neprosadil. „Chtěl jsem mu poslat puk mezi nohy, ale ten se postavil a já ho trefil do rozkleku,“ vzpomíná útočník, který na sparťanského brankáře vyzrál i v jednom loňském a jednom letošním „běžném“ pražském derby. „Člověka potěší, když překoná takovou osobnost, ale nemyslím si, že bych se v utkáních se Spartou zvlášť motivoval. Beru ji jako každého jiného soupeře. Výhra nám sice pokaždé psychicky pomůže, určitě však po městě nebudeme chodit jako nějací ,kingové, a nebudeme z ní žít deset zápasů, jak kdysi tvrdil v jednom rozhovoru Petr Hrbek,“ oživuje Branda loňskou slovní přestřelku s bývalým spoluhráčem ze Slavie a pozdějším „přeběhlíkem“ do Sparty. I letos na jaře se stal Branda terčem mediálních polemik. Jednak se už delší čas spekulovalo nad tím, že si zápas nechá takzvaně „znechutit“ (výsledkem, tvrdou hrou soupeře), a rovněž, že má tendenci k simulování (viz. konflikty ve druhém semifinále s Žemličkou). „To je všechno nesmysl,“ brání se Branda. „Hokej dělám vždy naplno, i v případě, když se něco nepovede!“

Branda opravdu "na ledě"    Ale ještě jednou se vraťme k vtipnému výroku Slavia a „kingové“. Pokud by totiž hokejisté s domovským stánkem v Edenu vítěze základní části extraligy v letošním semifinále play off skutečně vyřadili, asi by na „královské“ chování měli právo. Jenže místo velké bitvy byla k vidění zdánlivě jednoznačná série s pouhými třemi zápasy a ve všech dominovala Sparta. „Ztroskotali jsme na nepřesné koncovce. Především ve druhém utkání a jediném v Edenu, kde jsem se domníval, že bude naší výhodou užší kluziště. Mně osobně se na něm hraje mnohem lépe než na tom širším, protože lze na menším prostoru praktikovat silovější hokej v delších časových úsecích, než dojde na střídání. Bohužel, nedokázali jsme dodržet taktické úkoly, které jsme si před jednotlivými duely stanovili,“ smutně zrekapitulovat důvody neúspěchu Daniel Branda. Mimochodem, autor posledního gólu pražského semifinále (i když v zápise o utkání byl za střelce označen Antoš)… 

HB/ds (5.4.02)

 

------------------ POD ČAROU! ------------------

logo Sparta    Po dvou sezónách ve Slavii, ve kterých se stal nejlepším střelcem resp. nejlepším nahrávačem týmu, zamířil Daniel Branda ke konkurenci do Sparty. „Měl jsem pocit, že už se mnou v Edenu nepočítají a v Holešovicích jsem se velmi rychle dohodnul na smlouvě,“ říkal počátkem léta. Koncem prázdnin už ale optimismem tolik nehýřil. Z Ruska se vrátil Martinec, do NHL neodešel Broš a Branda se rázem ocitl až ve čtvrté sparťanské řadě. Černé myšlenky a úvahy o změně působiště však zažehnalo zranění Ondřeje Kratěny. Branda byl povýšen na křídlo první elitní formace…

HB/red (30.9.02)

 

Kompletní extraligová bilance DANIELA BRANDY

 

Sezóna

 

Klub

 

Z

 

G

 

A

 

B

 

TM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998/1999

 

Litvínov

 

26

 

9

 

5

 

14

 

8

1999/2000

 

Litvínov

 

43

 

9

 

12

 

21

 

8?

2000/2001

 

Slavia

 

62

 

23

 

30

 

53

 

54

2001/2002

 

Slavia

 

60

 

21

 

30

 

51

 

36

2002/2003

 

Sparta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

 

-

 

191

 

62

 

77

 

139

 

106?

 

Návrat na začátek textu

 

Návrat na hlavní stranu profilů