KARJALA cup 2003

Očima komentátora ČT Petra Vichnara

 

    Finsko je pro nás zakleté! Nepoužili jsme tato slova již před rokem? Ale ano, použili! A na jejich platnosti se nic nemění. Bohužel. Ani v roce 2003 nedokázal český výběr, dirigovaný koučem Slavomírem Lenerem a jeho asistenty Růžičkou a Stavjaňou, pokořit finský led a odvézt z něj premiérové turnajové vítězství. Jenže na to dílčí, v jednotlivém utkání, vlastně čekáme v Euro Hockey Tour od začátku sezóny.  Na plnohodnotné, v normální hrací době. V Helsinkách jsme sice „porazili“ Rusko (3:2 v prodloužení), a už v předehrávce Švédy, jenže až po samostatných nájezdech 2:1. A v utkání s domácími hokejisty, oslavujícími jubileum tohoto populárního zimního sportu, jsme naopak dostali pěknou „nakládačku“ – 1:5. Na místě vše sledoval a náležitě pro HB také popsal Petr Vichnar, komentátor České televize…

 

 

 

Petr VichnarOčima Petra Vichnara: Co říci k vystoupení národního týmu? Potěšilo mne, že dokážeme uhrát zápasy, které se právě nevyvíjejí v náš prospěch. Obou upracovaných vítězství jsme dosáhli, aniž bychom byli lepší než soupeř a to svědčí také o dobré morálce. Na druhou stranu se ukázalo, že řada vybraných hráčů na konfrontaci s evropskou špičkou nemá. A to je naopak věc, co mne zklamala.

    V Nykopingu jsme výborně začali, musel bych dlouho vzpomínat, kdy jsme naposledy tak výrazně přehrávali Švédy. Bohužel,  trvalo to pouze půl zápasu. Pak se karta úplně obrátila, ale především díky Svobodovi jsme situaci ustáli. S Finy jsme neměli šanci. Už několik sezón nás evropské výběry Finů převyšují, nutno říci, že podobně ale „vyběhli“ i se Švédy. A utkání s Ruskem? Dobře jsme začali, ale také nám podobně jako proti Švédům došla brzy „pára“. Se štěstím a velkým sebezapřením jsme to ale nakonec dotáhli ke dvěma bodům .Suma sumárum - výsledek lepší než výkon.

    Pokud byste chtěli vědět, jestli došlo na nějaké zásadní rozdíly v práci televizního komentátora od jarního světového šampionátu? Zásadní bylo umístění komentátorského stanoviště. Zatímco na MS jsme měli boxy až u samého stropu haly, na Karjale jsem dostal exkluzivní místo vedle kamer. Vzhledem k tomu, že Hartwall aréna je obrovská, bylo toto místo daleko lepší, protože z něho bylo daleko lépe vidět na led. Jinak je pochopitelné, že zázemí, čili tiskové středisko a servis pro novináře, nemohlo co do rozsahu služeb konkurovat MS. Ale vše potřebné bylo k dispozici.

    Finové slavili jubileum hokejového svazu a připravili také pěkný ceremoniál na oslavu svého slavného útočníka, Jari Kurriho. Pak se před ním chtěli současní hráči vytáhnout a bohužel - odnesli to naši. Jinak jsem v organizaci turnaje, v zákulisí ani v práci komentátorů žádné zásadní změny proti minulým ročníkům nezaznamenal.

    Vlastně jednu ano, ale ne ve Finsku, ale na novém stadiónu ve Švédsku. Byl poměrně malý, jen pro 5500 divák), ale jinak velmi pěkný. Jednoduchá účelná stavba pro město, které má asi 30 tisíc obyvatel a kde se hraje 2. liga, z tohoto hlediska naprosto ideální. Pro komentátora však bylo trochu nepříjemné, že stanoviště bylo v odhlučněné kabině, takže s nádhernou atmosférou, panující po celou dobu ve vyprodaném hledišti, jsem nemohl tolik žít…“

HB/vich (13.11.03)

 

Anketní otázka HB:

Reprezentaci se pod vedením kouče Slavomíra Lenera zatím příliš nedaří. Myslíte si, že se mu podaří sestavit silný tým, co na MS v Praze uspěje, nebo by měl raději odstoupit?

 

Tipujte ZDE!

 

 

Zpátky na začátek této stránky

 

Zpět na stranu reprezentace