TÉMA 3:

 

Na užším kluzišti to bude rychlé a tvrdé

Čtvrtfinálová série s Pardubicemi se stěhuje

do Edenu (a mluví se v ní o špiónech, kuřatech a chybách)

 

logo Pardubice    Ta naše hokejová bitva ještě bude dlouhá, náročná a dramatická. Na tom se shodují snad všichni aktéři čtvrtfinálového klání mezi pražskou Slavií a pardubickými Pojišťováky. Zatím platilo – chvíli tahá pilkou ten, a pak zase ten druhý. Pardubice doplatily v prvním utkání před skoro vyprodanými ochozy nově zrenovované haly na tragické individuální chyby v obraně v úvodu třetí třetiny. Slavia o den později zase za sterilitu v nepříliš výbojné koncovce a nedisciplinovanost. Stav série tak zatím zní - nerozhodně 1:1. A teď je otázkou, jak se do jejího průběhu promítnou další dvě pokračování, na naopak zastaralém slávistickém stánku ve vršovickém Edenu. Ten je ale co do rozměrů kluziště užší. A také přehled pardubických „špiónů“ Šejby a Marka nebude na nízkých tribunách nijak senzační…

 

    Na užším kluzišti očekávám hokej nahoru a dolů. Musíme přitvrdit, pak můžeme vyhrát,“ myslí si útočník Michal Sup. „Ano, bude to rychlé a tvrdé,“ předesílá jeho šéf, slávistický lodivod Vladimír Růžička. „Nebude to stejné jako u nás. Budeme si muset dát pozor na chyby a na disciplínu. Na menším prostoru častěji dochází k osobním kontaktům, musíme se proti nim obrnit a pokusit se vyrážet do rychlých protiútoků,“ poznamenal jeden z Růžičkových protějšků, pardubický asistent Petr Hemský.  „Nejdůležitější ale je, že do Prahy jedeme za stavu 1:1 na zápasy, nikoliv 0:2, a já věřím, že série bude ještě hodně a hodně dlouhá,“ říká Ladislav Lubina, který ve druhém utkání dorazil Slavii gólem a dvěma asistencemi. A s úsměvem vzkázal Slavii: „Měli by nám poděkovat za ty chyby, které jsme udělali v prvním duelu, vlastně jsme se tehdy porazili sami…“

Vladimír Růžička    Svým způsobem měl pravdu. V prvním utkání vedly Pardubice po dvou třetinách 2:1, ale pak inkasovaly tři laciné góly a bylo po dobře rozehraném zápase. „Určitě to nebylo nějaké lajdáctví, to se stává, že se udělají chyby,“ prohlásil brankář poraženého týmu Dušan Salfický. „Hokej je sport, tam se chyby opravdu přihodí, ale neměli by se jich dopouštět tak zkušení hráči,“ upozornil první trenér Josef Paleček (a v duchu asi myslel na obránce Mudrocha a Michala Sýkoru). „Ale chyb se soupeř nedopustí jen tak. Musíte je k nim přinutit. Nám se to povedlo a to byl důkaz dobré týmové práce,“ pochvaloval si po prvním utkání slávista Josef Štraub. „Celkově lze říct, že jsme byli v prvním duelu trpělivější a disciplinovanější. Bohužel, v odvetě jsme nedokázali využít naše šance, doplatili jsme na častá vyloučení a na přesilové hry,“ zhodnotil dosavadní průběh celé série Vladimír Růžička. A bylo to tak. Slavia ve druhém utkání propásla hned v první třetině 100 sekund přesilové hry 5 na 3, naopak Pardubice obdobnou výhodu v závěru druhého dějství využily a vykročily za vítězstvím. „V takových duelech jsou přesilovky s výhodou dvou mužů v poli rozhodující. Mužstvo, které je nedokáže využít se vždy dostane do určitého útlumu, na jeho hře se to negativně projeví, a právě to se přihodilo Slavii,“ zkonstatoval pardubický útočník Ladislav Lubina. O jeho jménu a především brance však ještě bude řeč podrobněji…

    V každé sérii se totiž najdou konfliktní situace. Zatím si Pardubice stěžovaly na slávistickou tvrdost, někteří z Východočechů mluvili o úmyslu soupeře zranit (včetně Lubiny), Pražané zase žehrali na vyhlášené „simulování“ Pojišťováků a nejednotný metr rozhodčích. Všechno ale zůstalo v mezích obvyklých norem. Do úsměvného popichování zatím zapadly i reakce na pardubickou novinku, dvojici speciálních agentů s vysílačkami. Tato „novinka“ je sice běžná v zámořské NHL stejně jako žvýkací guma v puse, ale u nás je to první vlaštovka v modernizaci přístupu ke koučování zápasů. Vladimír Růžička si zavtipkoval, že si tím pardubičtí objednávají párky, za soupeře zareagoval druhý trenér Hemský bonmotem, že nejde o párky a klobásy, ale o kuřata. Mnohem střízlivější a realističtější názor měli sami hokejisté. „Pan Šejba se na nás byl dokonce podívat v předstihu už na rozbruslení, ale myslím, že moc toho neviděl. Už jsme pouze trénovali nájezdy a zahráli si bago, to mu nemohlo dát nic zvláštního,“ prohlásil Josef Štraub, který svým gólem na 2:2 přivodil obrat v úvodním utkání této čtvrtfinálové série. „Z vlastní zkušenosti ale musím uznat, že když se dívám na hokej v televizi, nebo jako divák z hlediště, mám o hře úplně jiný přehled než od ledu. Informace z vyšších pater hlediště jsou pro ně určitě užitečné, i když věřím, že většinu nejdůležitějších informací o nás získali už ve velkém předstihu,“ svěřil se další ze slávistických střelců Viktor Ujčík.

Lubina, autor sporného gólu    Úplně jiný náboj však vnesl do zákulisních bojů protest Slavie proti výkonu rozhodčích ve druhém utkání. K tomu se vedení pražského klubu osmělilo po zhlédnutí oficiálního videozáznamu, konkrétně po důkladném rozboru situace, která předcházela prvnímu gólu Lubiny. Televizní záznam tak průkazný nebyl, pouze naznačil, že při střídání Pardubic v nepřerušené hře nemuselo být všechno v pořádku. V jednu chvíli se kolem Salfického sjelo všech pět hráčů domácího týmu, vzápětí rozehrál Mudroch přes polovinu kluziště a to už na útočné modré přebíral přihrávku střídající Lubina. Oficiální klubový záznam nenechal nikoho na pochybách. V okamžiku, kdy Lubina vstoupil na led, byl střídající spoluhráč přesně uprostřed kruhu pro vhazování, nalevo od Salfického branky. A když už v plné jízdě spěchal za přihrávkou, tento „opozdilec“ teprve tento „kruh“ opouštěl, za zády nepozorného čárového rozhodčího. Protest výsledek zápasu neovlivní. Do bitvy obou soupeřů však vnesl poněkud nový „impuls“…

HB/ds (14.3.02)

 

Návrat na začátek textu

 

Zpět na stranu SLAVIE