TÉMA 1/2001:

Poslední třetina? Zatím katastrofa!

Návštěvnost a divácká kulisa? Také žádná sláva…

Na ledě soupeřů si až do 10. kola včetně počínala pražská Sparta na podtrženou jedničku. V Havířově vybojovala prémiový bod v prodloužení, jinak se vracela do hlavního města vždy s hlavou nahoře a plnou kapsou po „klasických“ 60 minutách. Ze Znojma, Litvínova, Vsetína i z nedalekého slávistického Edenu. Bilance ve Sportovní hale naopak začíná být alarmující. Po vcelku snadných vítězstvích nad Českými Budějovicemi a Plzní přišla tři trápení. Prohra s Kladnem i Pardubicemi v nastaveném čase, remíza s Vítkovicemi. To ale není zdaleka to nejhorší zjištění…

Sparta versus Pardubice    Ani jednou totiž Sparta nedokázala v poslední třetině domácích zápasů namířit do černého a pokud nevedla do druhé přestávky o více jak dvě branky, nevyhrála! Počítejte s námi bilanci třetích třetin: s Č. Budějovicemi 0:2, s Plzní 0:2, s Kladnem 0:0, s Pardubicemi 0:2 a s Vítkovicemi opět 0:2!

První dva zápasy, to byla trochu specifická situace. Vedli jsme o čtyři respektive o sedm gólů, nikdo z hráčů nechtěl za rozhodnutého stavu dopadnout jako Kratěna s Hamrem, nikdo se nechtěl zranit a mužstvo se asi opravdu trochu šetřilo. S Pardubicemi ale přišel obrat ve vývoji utkání v přesilovkách soupeře a s Vítkovicemi jsme doplatili na to, že jsme nevyužili žádnou z velké řady šancí, když soupeř vytěžil z minima maximum,“ domnívá se Pavel Hynek, druhý trenér Sparty. Hlavní kormidelník mužstva Václav Sýkora, který po duelech s Jihočechy a Plzní prohlásil, že takové výpadky v poslední třetině by už se neměly opakovat, dodává: „Dvakrát po sobě jsme ztratili výborně rozehraný zápas, neudrželi jsme vedení 3:0 a 2:0, a nevylučuji, že by se to na myšlení hráčů v dalších utkáních mohlo negativně projevit. Přiznávám hned, že vždy ke konci těchto duelů začaly mužstvu docházet síly. Musíte si ale uvědomit, že nám vlastně schází celá jedna pětka – Zábranský, Hamr, Tomajko a Kratěna.“

Patrik Martinec blahé paměti    Připočítáme-li k tragické marodce Sparty ještě hodně nepochopitelný a na poslední chvíli spíchnutý odchod Patrika Martince do ruské Kazaně, můžeme dodat, že Pražanům chybí skutečně CELÁ jedna pětka. „Že bude Patrik hodně scházet jsme věděli hned od začátku. Ale doufali jsme, že se to neprojeví dříve, než koncem listopadu. Bohužel, postrádáme ho citelně už začátkem října!“ zoufá si Pavel Hynek. Vedení klubu proto začíná přemýšlet, nebude-li nutné v brzké době oslabený kádr náležitě doplnit.

A jsou tu ještě další dva nelichotivé faktory, promítající se do výkonů mužstva. Tragická návštěvnost a nulová efektivita ve zcela specifické situaci – při samostatném nájezdu. Dvakrát ztroskotal v roli zakončovatele Róbert Tomík (jednou v poháru, jednou v extralize), naposledy proti Vítkovicím zase Michal Broš. „Pokud jde o trestná střílení, nemáme na něj v mužstvu žádného specialistu,“ přiznává Pavel Hynek, podle kterého to ale není žádná převratná novinka. „V běžném ligovém utkání je to sice o něčem jiném, než ve vypjatých koncovkách zápasů v play off, pokud i tam dojde na rozuzlení v samostatných nájezdech. Statistika však říká, že se nám v podobných případech příliš nedaří. I David Výborný se opakovaně neprosadil a trenéři jsou při výběru v obtížné situaci. Nechat jít na nájezd hráče, který byl faulován? Nebo určit někoho jiného? Pokud sami vyberete hráče a on se neprosadí, může ho to psychicky poznamenat. Řekne si, zklamal jsem důvěru. A ten druhý zase může cítit křivdu, že důvěru nedostal. Já tvrdím, že samostatný nájezd není v hokeji žádnou výhodou, spíš naopak. Mnohem užitečnější může být přesilovka. Ale musíte ji bezpodmínečně proměnit. V duelu s Vítkovicemi jsme skoro dvouminutovou zdvojenou převahu zahráli opticky velmi dobře, bohužel, chybělo to nejdůležitější – klid a koncovka. Dokázali jsme přestřelit i zcela odkrytou branku a to nás stálo vítězství.“

P. Hynek    A konečně – mužstvu nesedí komorní atmosféra Sportovní haly. V chodbách největší tuzemské hokejové arény kolují zvěsti, jak svého času prosili hráči vedení klubu, aby snížilo horentní 150 korunové vstupné, a přilákalo zpět diváky. Dnes stojí lístek k sezení stovku a to je pořád hodně. „Kino je sice ve stejné cenové relaci, ale předem víte nebo tušíte, jak dopadne,“ prohlašuje s úsměvem Hynek. „Já si myslím, že za špatnou návštěvnost může také příliš velký počet zápasů v době, kdy teprve končí léto. Tři zápasy do týdne? To je moc i na mne,“ svěřil se Jaromír Látal, hlavní skaut Sparty. „Jedno je ale evidentní. Před prázdnými ochozy se nám nehraje dobře,“ pokračuje Hynek a zdůrazňuje, že „divadelní publikum“ snadno překřičí hrstka fanoušků soupeře, a hráči se nevybičují k výkonům, jako kdekoliv jinde (kde Spartu nemají v lásce). „Třeba derby se Slavií. To se hrálo na malém stadionu v Edenu, před zaplněnými a rozbouřenými ochozy. A taková atmosféra našim hráčům svědčí...“