TÉMA 2/2001:

Na staveništi dostali „křapec“

V Českých Budějovicích si druhý

vyměnil dresy s předposledním…

Nejhorší výkon sezóny. Tak lze zhodnotit vystoupení pražské Sparty na rozestavěném zimním stadiónu v Českých Budějovicích. Pokud prostředí, v němž se zápas odehrával, bylo nedůstojné skutečnosti, že šlo o duel tradičních extraligových soupeřů, stejně tak neadekvátní byla hra týmu, přebývajícího tou dobou na druhém místě tabulky. Trenéři to ostatně potvrdili. Hrálo se sice na nekvalitním ledě, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Lépe řečeno, náš výkon nelze omluvit, řekli jeden jako druhý.

Pavel Hynek    Připadal jsem si dnes jako bezmocný divák, a když jsem od poloviny zápasu po očku sledoval časomíru nad hrací plochou, nejraději bych ji při každém přerušení posunul ještě o dalších pár sekund kupředu, už aby to bylo za námi,“ svěřil se po utkání Pavel Hynek, druhý trenér Sparty. Co se na jihu Čech vlastně stalo?

Sparta začala s přehledem a rychle využila přesilovku, když si Tomík pohrál s nejistým Maříkem. Komorní atmosféra „prašného staveniště“ mohla být ještě komornější, kdyby domácí tým nedokázal odpovědět, rovněž v početní převaze Štrbou, a kdyby se o chvíli později netrefil za Přikrylova záda i veterán Suchánek. Přestávka ale Pražanům k pročištění myslí nepomohla. Naopak – průběh druhé třetiny sváděl k domněnce, že si Sparta v šatně zdřímla a na ledě se zapomněla probudit! Do zcela rozklížené obrany zasadili Jihočeši tři tvrdé údery mezi 27. a 33. minutou – po geniální kombinaci Horáka s Brabencem střílel do prázdné síťky opět Štrba, s nešťastným a na holičkách ponechaným Přikrylem si zašpásoval i nikým neatakovaný Horák a ze sólového nájezdu Sailer. Teprve pak zazvonil na sparťanské střídačce budík. Tři minuty před druhým hvizdem (nikoli sirénou, ta v současné době v Českých Budějovicích neexistuje a je nahrazena malou píšťalkou, ze které píská na mikrofon hlasatele jeden z pořadatelů!) snížil na 5:2 Kašpařík. Na zvrat nepříznivého skóre už ale nebyl čas, ani schopnosti. Vysokou porážku druhého týmu tabulky s předposledními Českými Budějovicemi v poměru 6:2 podtrhl v 46. minutě ve vlastním oslabení Slovák Bartoš!

Václav Sýkora    Opravdu se to tak dá říci, že náš dnešní výkon byl nejhorším v sezóně. Ve druhé třetině jsme po taktické stránce zcela propadli. Bezhlavě jsme útočili a soupeř dal z brejků tři laciné góly,“ zlobil se hlavní kouč Václav Sýkora. „Nemyslím si však, že bychom soupeře podcenili. Už v pátek v Karlových Varech jsme hráli hodně bezkrevně, ale ještě jsme to výsledkově zvládli. Tentokrát se projevilo, že jsme na zápas nebyli psychicky připraveni, na rozdíl od domácích, kteří šli zcela jasně za vítězstvím…“

Asi nejsmutnějším mužem večera byl brankář Petr Přikryl. Jednička ve sparťanské kleci Petr Bříza na jih Čech v důsledku onemocnění vůbec neodcestoval, stejně jako další nový marod Havelka, a protože náhradníka dělal zcela nezkušený Schvarz, prožil si sparťanskou ostudu od první do poslední minuty. „Petra ale vůbec z ničeho vinit nemůžeme. V předchozích dvou zápasech, v poháru s Litvínovem a pak ve Varech, nám vychytal postup a tři body, tentokrát mu spoluhráči vůbec nepomohli,“ zastal se nešťastného Přikryla první trenér.

Jihočeši zvyšují na 4:1    Svůj den neměla žádná z opor, v obraně nejednou propadli Nedvěd i Ptáček, zcela bezvýrazný byl František Kučera, který se vrátil z neúspěšného angažmá v NHL, a hrál teprve svůj druhý extraligový zápas. „To je ale vcelku pochopitelné. Než se plně zadaptuje zpátky na evropský hokej, může to trvat klidně tři týdny,“ řekl asistent trenéra Pavel Hynek. Se sebezapřením nastoupil s naraženou pánví Broš. „Dostali jsme, jak se říká ´křapec´, ale často je to lepší, než těsná prohra. Máme náročný program, všechny zápasy v oslabeném týmu odtáhli stejní hráči, kteří sami často hráli se zraněním, a teď se to asi projevilo. Ničím náš výkon ale nelze omluvit,“ doplnil Václav Sýkora.

V případech, kdy se mužstvu nedaří, bývá zvykem, že trenéři zamíchají sestavou a pustí na led někoho z plejády náhradníků či juniorů. To ale v případě Sparty nepřichází v úvahu. „Chybí nám celá jedna pětka,“ zdůrazňuje Sýkora. A to znamená, že rezervy jsou prakticky nulové. „Na to, abychom se podívali po nějaké mimopražské posile, není čas, a ani není z čeho vybírat,“ pokračuje hlavní trenér Sparty.

Václav Král    Narychlo spíchnuté hostování Václava Krále (na snímku) tak bude asi výjimkou ve strategických plánech oslabeného týmu. Nepatrná šance na návrat Patrika Martince z ruské Kazaně totiž opět rychle uhasíná. „Nedostával tam moc příležitostí, ale jen do chvíle, než se vyměnil trenér. Ten ho poslal na led, on se ve dvou zápasech po sobě střelecky prosadil, a jak se zdá, asi v Rusku zůstane,“ svěřil se s nepříjemnými informacemi z „divokého východu“ Václav Sýkora.

V situaci, kdy se marodka nezmenšuje, spíš naopak, a kdy se mužstvo dostalo do herního útlumu, teď čeká na Spartu další, hodně nepříjemná výzva – tři důležitá extraligová utkání v pouhých pěti dnech. Hodně předsunutá úterní domácí předehrávka 34. kola s Pardubicemi, o den dopředu přeložený duel se Znojmem (na čtvrtek), a sobotní televizní zápas v Havířově. Vzpamatuje se mužstvo z Holešovic z jihočeského výprasku? Nebo ještě víc zabředne do aktuální krize?