Můj hokejový příběh

Aneb tito lidé pro vás připravují reportáže a přenosy z české hokejové extraligy

v pořadech České televize…

 

Představuje se – Jan VOŽENÍLEK (kameraman)

 

Kameraman J.V. v akci    Klasické reportáže z fotbalu nebo hokeje nejsou jeho hlavní pracovní činností. Naopak, na rozdíl od práce ve studiu a přímých přenosů se jedná o záležitost ryze výjimečnou. Pokud se osobně zúčastníte některého utkání hokejové extraligy, které bude živě přenášeno na televizní obrazovky, dost možná ho zahlédnete u jedné z kamer v hledišti (u té, co v detailních záběrech kopíruje pohyb hlavní kamery, u dalších dvou, co se nachází v těsné blízkosti mantinelu v rozích kluziště anebo možná nejčastěji, v prostoru mezi střídačkami).

    Pokud ale dělám klasickou reportáž pro zpravodajství, stále se utvrzuji, že je to práce zdaleka nejnáročnější. Když vám při obdobné práci během utkání ve volejbale nebo házené uteče jeden balón nebo gól, nic podstatného se nestane, Ale v hokeji nebo ve fotbale? Tam to může být zásadní problém, protože se může jednat o rozhodující moment celého zápasu,“ říká Jan Voženílek na úvod vzpomínání, které je plné kuriózních příhod. Tady jsou:

a)      Když natáčíte mezi střídačkami, každou chvíli hrozí, že vás někdo z hráčů přetáhne hokejkou přes hlavu nebo vás zasáhne letící kotouč. Už se mi to stalo, ale puk naštěstí neletěl přímo, ale obloučkem, a náraz ještě ztlumila sluchátka. Pokud jde o nechtěné údery hokejkou, vyplývající ze hry u hrazení, naštěstí jsem je vždy přežil já i kamera bez následků. Svého času platilo nařízení, že kameraman, který snímá zápas z tohoto rizikového prostoru, musí mít na hlavě ochrannou přilbu. Ale z tohoto příkazu posléze sešlo, protože se práce s helmou ukázala jako nepraktická a nepohodlná. Nemohl jsem mít na uších sluchátka, přes které dostávám pokyny od režiséra přenosu, a také jsem špatně viděl do hledáčku kamery.

b)      Tzv. „očko“ pochopitelně snímá detaily hráčů, většinou střelců branek, přímo na střídačce. To je taková naše česká specialita, kterou zavedl režisér Pojdl a která není ve světě běžná. Hokejisté a trenéři ji ale nemají příliš v lásce. Pod nohy se jim motá náš kabel od kamery, zacláníme ve výhledu a když se nedaří, cítíte kolem sebe velké napětí. Pamatuji si na Pavla Richtera, když ještě trénoval Slavii, jak mne vyháněl pryč od střídačky v utkání, v němž se slávistům nevedlo nejlépe. Dvakrát po mně vyjel a já si řekl, že to nemám zapotřebí a až do konce přenosu tam znovu nevlezl…

c)      Zcela jinou příhodu jsem zažil v televizním utkání v Litvínově. Neviděl jsem střelce, zmateně se rozhlížel po střídačce a hledal hráče, jemuž budou ostatní gratulovat. Ptám se litvínovských hokejistů, kdo ten gól dal, a oni mi na jednoho ukázali rukou. Já ho zabral ve velkém detailu a hned se začal divit, proč se všichni spiklenecky usmívají. Důvod byl jasný – udělali si ze mne legraci a ukázali na náhradníka, který vůbec nehrál a snad ještě ani nikdy nedal branku! Skutečný střelec seděl přímo vedle něj…

d)      Zvláštní zkušenost mám i s diváky. To, že se tlačí do záběrů a postávají za hráčem nebo trenéry, s nimž dělá reportér rozhovor, mi pochopitelně vadí, protože to není estetické. Pamatuji si, že mi jednou na Spartě značně podnapilý divák dokonce vnucoval stokorunu, pokud ho nasnímám do televize. Šel jsem rychle pryč, on se za mnou nakláněl přes zábradlí, mával tou stovkou, až mu upadla na zem. Ve Vsetíně je zase zcela obvyklé, že nám lidé z obecenstva nabízejí slivovici. Já na to, díky pánové, to nemůžu, jsem v práci. Oni už mají upito, začnou být agresivní a volat, že jsem pražskej náfuka. Je to tak - pražské kluby nemají nikde v lásce, a bohužel, dost často to odnáší i televizní štáb.  

 

    Práce přímo u ledu je pro kameramana, jak vyplývá z výše uvedeného, nebezpečná a zajímavá zároveň. A jak řeší Jan Voženílek problémy s vlezlou zimou? „Přímo u hrací plochy je chladno, ale já si na sebe vezmu teplé oblečení a díky tomu, že jsem prakticky pořád v pohybu, je mi teplo. Mnohem horší to má reportér utkání, který celou třetinu jen stojí a stojí na jednom místě…“

HB/ds (18.11.01)


Návrat na začátek stránky

 

Zpět na stránku televize